Dąbrowskie ulice z nowymi patronami

2016-11-30

Cenieni dąbrowianie staną się patronami miejskich ulic, uchwałę w tej sprawie podjęli podczas listopadowej sesji radni Dąbrowy Górniczej.

Pomysł takiego wyróżnienia dąbrowian czy osób związanych z miastem zrodził się kilka miesięcy temu, w czasie spotkania stowarzyszenia Inicjatywa Dąbrowska. Zająłem się koordynacją elektronicznego zbierania głosów, wielką robotę wykonali członkowie stowarzyszenia, którzy m.in. podczas miejskich imprez zbierali „realne” podpisy od mieszkańców.

– opowiada Sylwester Dominik.

Petycja w tej sprawie wypłynęła do Rady Miejskiej 11 października.

Uchwała to odpowiedź na apel mieszkańców. Ponad tysiąc osób poparło petycję, by przy nadawaniu nazw rozważyć jako patronów postacie związane z historią miasta. Związane z naszą „małą ojczyzną”, mające wkład w rozwój gminy czy sławiące jej dobre imię w świecie, będące ambasadorami Dąbrowy Górniczej.

– uzasadniał radny Kamil Dybich.

W Uchwale jest zapis: Rada Miejska uznaje za celowe, by w przypadku nadania nazwy lub placu albo zmiany nazwy dotychczasowej uwzględniać możliwość uhonorowania poprzez ten akt postaci związanych z Dąbrową Górniczą i zasłużonych dla sławienia imienia Miasta w Polsce i na świecie. Dąbrowski radny Jerzy Reszke postulował podczas sesji o wprowadzenie poprawki do uchwały.

Pierwszeństwo mają mieć znani na świecie mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Kuriozalne, że na prośbę o wymienienie choćby jednego kandydata inicjator projektu uchwały nie potrafił wymienić ani jednego. Pretekstem do podjęcia uchwały była petycja grupy mieszkańców, żeby uwzględnić znane osoby z Dąbrowy przy nadawaniu nazw. Inicjatywa jak najbardziej słuszna i sam podnoszę np. brak nazwy dla Oddziału AK Ordona. Ale ta uchwała w kontekście wejścia Ustawy dekomunizacyjnej nazw ulic zabrzmiała bardzo dwuznacznie. Zaproponowałem poprawkę: dopisanie słów: oraz uhonorowanie osób będących ofiarami systemów totalitarnych i bohaterów walki o wyzwolenie spod komunistycznej dyktatury oraz wybitnych Polaków, którzy dotychczas nie zostali patronami naszych ulic.

- mówi Jerzy Reszke, radny Dąbrowy Górniczej.

Poprawka nie uzyskała akceptacji i uchwała została podjęta w pierwotnym brzmieniu. Za było 13 radnych, przeciw 6, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Jedność lewicy okazała się silniejsza niż zdrowy rozsądek. Poprzez poprawkę chciałem ukierunkować zmiany nazw ulic w kierunku historycznym i patriotycznym. Nazwy ulic to nie tylko znaki do orientacji w terenie, ale również kształtowanie polityki historycznej miasta.  Zamiast nazw  nijakich dlaczego nie tworzyć w przestrzeni publicznej szacunku dla historii i przekazu dla mieszkańców? Z poprawką ta uchwała miałaby sens.

- komentuje Jerzy Reszke.

Jeszcze ciekawiej będzie przy faktycznej zmianie nazw. Czy Św. Jan Paweł II przegra z np. aktorem Wirgiliuszem Gryniem, który jest na liście w petycji?

-pyta radny.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress