Kolejny długi weekend

2016-11-10

Przed nami drugi w tym miesiącu długi weekend, dlatego na naszych drogach z pewnością będzie większy niż zwykle ruch. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci.

W trakcie przeprowadzanych kontroli funkcjonariusze sprawdzą stan techniczny pojazdów oraz to czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi.

Jednak bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od samych kierowców, dlatego apelujemy o rozwagę, a przede wszystkim, by nie siadać za kółkiem pod wpływem alkoholu.

- informują policjanci.

Osoby wyjeżdżające gdzieś na długi weekend powinni spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach. Możemy oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów.

Oczywiście policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych przekraczających dozwoloną prędkość czy wyprzedzających „na trzeciego”. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

-wyjaśniają funkcjonariusze.

Piesi i rowerzyści powinni pamiętać o elementach odblaskowych. Gdy na zewnątrz robi się ciemno, każdy z nas powinie być dobrze widoczny na drodze. Odblaskowa przywieszka lub kamizelka może uratować nasze życie.

 Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

-przypominają policjanci.

Policjami przestrzegają uczestników ruchu drogowego o wzajemny szacunek na drodze a kierowcom przypominają o dostosowaniu swojej prędkości do warunków na jezdni oraz znaków informujących o ograniczeniach prędkości.

Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze, tym bardziej, że z dnia na dzień mogą się pogorszyć warunki drogowe. Należy jeździć bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.

-apelują policjanci.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress