Protest zagłębiowski samorządów

2016-11-22

Zagłębiowskie samorządy są przeciwne pomysłowi przedłużenia szerokiego toru ze Sławkowa do planowanego centrum logistycznego Vernovice – Gorzyczki. Z inicjatywy burmistrza Sławkowa, wspólnym głosem przeciw tej sprawie zaczynają tymczasem występować samorządy, których wydłużenie szerokiego toru pod granicę z Czechami dotknie w największym stopniu.

Fot: UM  w Sławkowie

Samorządowcy obawiają się, że wraz z szerokim torem z Zagłębia odpłyną korzyści gospodarcze i związane z nim inwestycje. Z listem w tej sprawie do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka wystąpili: burmistrz Sławkowa oraz prezydenci Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.

Jak podkreślają zgodnie Rafał Adamczyk, Arkadiusz Chęciński i Zbigniew Podraza, końcówka szerokiego toru w Sławkowie ma ogromne znaczenie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego całego regionu. Do wykorzystania tego potencjału brakuje obecnie w zasadzie tylko jednego podstawowego elementu infrastruktury, czyli drogowego łącznika Euroterminala w Sławkowie z drogą S1 i drogą DK 94. Niestety, w tej sprawie jak dotąd nie wydarzyło się nic, co wskazywałoby na rzeczywiste zainteresowanie strony rządowej realizacją tej inwestycji. Samorządowcy pytają dalej w swoim liście, czy wykonanie przedłużenia linii szerokiego toru na odcinku prawie 80 km w linii prostej ze Sławkowa, między innymi przez wysoce zurbanizowany teren aglomeracji górnośląskiej, do czeskich Vernovic ma jakikolwiek ekonomiczny sens i czy nie lepiej te środki zainwestować w rozwój infrastruktury komunikacyjnej, drogowej i kolejowej w obszarze Zagłębia Dąbrowskiego, w oparciu Zespół Terminali Linii Szerokotorowej w Sławkowie. Pomogłoby to zdaniem autorów listu chronić nie tylko interes samego Zagłębia, ale także kraju.

- informuje Krzysztof Kozieł, rzecznik prasowy Sławkowa.

W podobnym tonie włodarze Sławkowa, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej zwrócili się do starosty będzińskiego Arkadiusza Watoły.

Pragniemy zwrócić uwagę, że prowadzący rozmowy na ten ważny dla całego regionu temat przedstawiciele władz powiatu będzińskiego czynią to bez upoważnienia samorządów ościennych miast. Działania takie – w świetle opisanych powyżej okoliczności – prowadzić mogą w dłuższej perspektywie czasowej do stagnacji gospodarczej Zagłębia Dąbrowskiego i przeniesienia ekonomicznych korzyści z realizacji tej inwestycji, w tym tak potrzebnych miejsc pracy, na południe województwa.

- czytamy w liście do starostwa, pod którym podpisali się również włodarze Będzina, Czeladzi i Wojkowic.

Poniżej zamieszczamy listy przesłane do ministra Mateusza Morawieckiego, oraz starosty będzińskiego Arkadiusza Watoły:

list_m_morawiecki list_a_watola

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress