Wzrost emerytur i rent tylko dla najbiedniejszych

2016-11-08

Pod koniec października Rada Ministrów przyjęłą nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy zakładają podwyżki dla najbiedniejszych emerytów i rencistów. Wysokość najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 882,56 zł do 1000 zł brutto. 

Resort szacuję na na podwyżce skorzysta około 1,1 mln osób. Z informacji przekazywanych przez Centrum Informacji Rządu wynika, że minimalna gwarantowana podwyżka
emerytur wyniesie 10 zł. Otrzymają ją emeryci, którzy dostają mniej niż 1396,86 zł brutto. Pozostałe świadczenia, wypłacane zarówno z FUS, jak i KRUS oraz tzw. „świadczenia mundurowe” wzrosną o 0,73 proc. Procentowa waloryzacja świadczeń ma objąć ponad 3 mln osób.

Zdaniem przewodniczącego Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność w Katowicach zaakceptowany przez rząd sposób waloryzacji dla wielu emerytów będzie niezadowalający.

Dobrze, że rząd pomyślał o tych emerytach, którzy mają najniższe świadczenia. Od czegoś trzeba zacząć, ale podwyżki dla pozostałych będą niewielkie. Wiele osób, które przepracowały po 35, 40 lat i odprowadzały składki na ubezpieczenie społeczne, praktycznie ich nie odczuje.

– mówi przewodniczący Bronisław Skoczek.

Jak podkreśla Bronisław Skoczek w ciągu ostatnich trzech lat podwyżki emerytur były bardzo niskie.

W tym czasie znacznie wzrosły koszty utrzymania, zwłaszcza związane z opłatami za mieszkanie, prąd, gaz i wodę. Sytuacja materialna wielu emerytów uległa pogorszeniu. Podwyższenie emerytur o 0,73 proc. nie wpłynie na jej poprawę.

– dodaje związkowiec.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress