Wyjątkowa wystawa Szopek Krakowskich

2016-12-27

W będzińskim muzeum pojawiły się niezwykłe konstrukcje upamiętniające narodzenie Chrystusa. Wystawa Szopek Krakowskich po raz pierwszy została zorganizowana tu w ubiegłym roku. 

Szopki zagościły ponownie, ale w innej odsłonie. Tym razem prezentujemy inną kolekcję, bo chcemy też zwrócić uwagę na coś zupełnie innego niż w ubiegłym roku. Wtedy chodziło nam o zapoznanie naszych mieszkańców i też gości z tą niezwykłą tradycją.  

-wyjaśnia Anna Góra, kustosz wystawy.

Tym razem poprzez nietypową aranżację wystawy muzealnicy postanowili zwrócić uwagę zwiedzających na rodzinne tradycje tworzenia szopek.

Ten fenomen szopek krakowskich polega również na nieprzerwanych tradycjach rodzinnych, ponieważ szopkarze niejako zarażają tą swoją pasją członków rodziny i właśnie na nich chcemy w tym roku zwrócić szczególną uwagę. W sali wystawowej mamy prace rodzinne, są tu wyodrębnione poszczególne rodziny, które zajmują się szopkarstwem od wielu pokoleń.

-tłumaczy kustosz wystawy.

Znajdujące się na wystawie szopki przyjechały do Będzina z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa będącego organizatorem konkursu ilustrującego bogatą tradycję szopkarską. Pierwszy konkurs został zorganizowany w 1937 roku, zgłoszone wówczas prace choć proste urzekały swoim pięknem.

Dzisiejsze szopki to przygotowywane przez wiele miesięcy Bogoto zdobione konstrukcje z zaskakującymi ruchomymi elementami. Wśród szopkarzy są jednak i takie rodziny, które wciąż przywiązują uwagę do pierwotnej wersji szopki.

Pierwotna wersja szopki nie posiadała zmechanizowanego systemu, nie miała też święcących elementów. Ona opierała się właśnie na oklejeniu papierem, obowiązkowym elementem były kukiełki, między innymi takie przywiązanie do tradycji praktykują Anna i Rozalia Malik.

-opowiada Anna Góra.

Niezwykłą wystawę Szopek Krakowskich możemy oglądać do 29 stycznia 2017 r.  Uzupełnieniem ekspozycji jest film przygotowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa prezentujący portrety twórców szopek krakowskich oraz zaaranżowany warsztat szopkarza.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress