Górnicze pamiątki w Pałacu Shoena

2016-12-08

Realia i dokumenty związane z wieloletnią działalnością KWK „Kazimierz – Juliusz” trafiły Pałacu Schoena w Sosnowcu. Zgodę na nieodpłatne przekazanie górniczych pamiątek wyraził Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu.

Oficjalne przekazanie pamiątek z ostatniej sosnowieckiej kopalni odbyło się we wtorek 6 grudnia. Dzięki decyzji Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu do Pałacu Schoena w Sosnowcu trafiły m.in.:

Fragment ogromnego koła szybowego, plany kopalnianych budynków, dokumenty m.in. kartotek pracowniczych, księga pracownicza z 1908 roku, a także dzieła sztuki, w tym figura św. Barbary wywieziona z poziomu – 123 rejon Juliusz, płaskorzeźba orła z przekopu południowego na poziomie IV, płaskorzeźba symboli górniczych z podszybia szybu Kazimierz I.

-informuje UM w Sosnowcu.

Podczas przekazania pamiątek rezydent Sosnowca podkreślał, że w przyszłości należy stworzyć w mieście miejsce, w który tradycje górnicze byłby pielęgnowane.

W niedalekiej przyszłości zależy nam na stworzeniu miejsca, w którym będziemy kultywować górnicze tradycje naszego miasta, regionu. Na razie trudno tutaj mówić, czy będzie to muzeum górnictwa czy izba pamięci. Chcemy, by było to coś na kształt centrum rozrywkowo-kulturalno-oświatowego. Na chwilę obecną najważniejsze, że pamiątki są w sosnowieckim muzeum za co serdecznie dziękuję przedstawicielom SRK.

- podkreśla prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress