Lwów w fotografii Adama Lenkiewicza

2016-12-21

Od 15 grudnia w podziemiach będzińskich można oglądać nową wystawę czasową pt. „Lwów w fotografii Adama Lenkiewicza”. Ekspozycja pochodzi z Muzeum Częstochowskiego i będzie prezentowana w podziemiach będzińskich do 30 stycznia 2017 r.

Fotografie, które wchodzą w skład wystawy były wcześniej prezentowane m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas wystawy „Na wysokiej połoninie. Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w sztuce” w 2011 r.

Adam Lenkiewicz urodził się w 1888 r. w Telesznicy Oszwarowej, koło Sanoka. Był człowiekiem wielu pasji, wśród których wymienić można fotografię, turystykę i narciarstwo. Od 1925 r. należał do Lwowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie później pełnił funkcję prezesa. Był także jednym z twórców Międzynarodowego Salonu Fotograficznego w 1928 r. W czasie II wojny światowej prowadził we Lwowie przy ul. Akademickiej punkt fotograficzny. Lenkiewicz działał także w Ruchu Oporu. Został aresztowany, a następnie rozstrzelany we Lwowie, 23 czerwca 1941 r. Uważa się, że był on jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci przedwojennego Lwowa. Adam Lenkiewicz na swoich zdjęciach uwieczniał piękno gór i morza, scenki rodzajowe z Huculszczyzny oraz liczne widoki polskich miast i miasteczek.

-czytamy o wystawie na stronie UM w Będzinie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress