Nowy oddział żłobka w Sosnowcu

2016-12-29

Z początkiem roku Żłobek Miejski w Sosnowcu będzie w stanie przyjąć więcej dzieci. Od 1 stycznia w placówce przybędzie 38 nowych miejsc, tym samym we wszystkich miejskich placówkach będzie ich 278.

Fot: UM w Sosnowcu

 

Od lat największa lista rezerwowa do żłobka była w Oddziale nr 5, który swoim zasięgiem obejmuje Środulę, Zagórze i Klimontów.

To była jedna z pierwszych obietnic złożonych mieszkańcom miasta. Zagórze i Środula to ogromne dzielnice Sosnowca, z dużym deficytem miejsc w placówkach tego typu. Do nowego oddziału żłobka trafią dzieci z listy rezerwowej. Żłobek ma nowoczesne zaplecze sanitarne dla dzieci, przestronne sale do zabaw, pomieszczenia do snu, pełne zaplecze kuchenne, a także niezależne wejście z podjazdem na wózki dziecięce. Placówka ma wyodrębnioną część otoczenia szkoły, gdzie znajduje się plac zabaw.

– tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowy oddział żłobka, który powstał nie będzie jedyny, jak informują władze miasta w przyszłym roku w ramach projektu „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” uruchomiony zostanie od września oddział żłobka dla 25 dzieci w dzielnicy wschodniej Sosnowca – Juliuszu.

Żłobek zlokalizowany będzie na parterze w budynku przy ul. Czołgistów 5. Do dyspozycji będzie również część terenu zielonego przed budynkiem z przeznaczeniem na plac zabaw dla dzieci.

– wyjaśnia Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

Dzięki temu samemu projektowi gmina planuje również utworzenie Klubu Dziecięcego, który będzie się mieścił w lokalu przy Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych przy ul. Jagiellońskiej 13.

Pozwoli to na zapewnienie opieki nad dzieckiem w wieku od 1. do 3. roku życia na maksymalnie 5 godzin. Klub zapewni miejsce dla 15 dzieci i będzie pracował na 3 zmiany. Warto podkreślić, że w ramach projektu „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” planuje się również refundację większej części wynagrodzenia dla 20 niań, zatrudnionych przez rodziców, którzy podpiszą umowy uaktywniające.

-wyjaśnia magistrat.

Na terenie miasta działa również 7 żłobków niepublicznych z 206 miejscami. Pobyt w nich jest dotowany jest przez gminę w kwocie 500 zł miesięcznie na dziecko. Również i w tych placówkach w przyszłym roku zwiększy się liczba miejsc dla dzieci.

Liczba miejsc z sosnowieckich żłobkach stale rośnie, od momentu wejścia w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech (2011r.), w Sosnowcu liczba miejsc dla małych dzieci zwiększyła się o 262 miejsca – wg stanu na 1 stycznia 2017.

Natomiast w roku 2017 liczba miejsc powinna ulec zwiększeniu o kolejne 37 (25 w Żłobku Miejski – wrzesień , 12 w Żłobku Niepublicznym Tulipanów – luty/marzec).

-wylicza magistrat.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress