Podsumowanie roku 2016 część I (wideo)

2016-12-28

Koniec roku to czas, w którym warto zastanowić się nad tym co wydarzyło się w naszym życiu przez ostatnie 12 miesięcy. Zanim przywitamy nowy rok chcemy podsumować razem z Wami ten, który odchodzi. Przypomnijmy sobie teraz co w naszym regionie wydarzyło się pomiędzy od stycznia do czerwca.

Pierwszy miesiąc 2016 roku tradycyjnie przywitał nas wydarzeniami kulturalno-społecznymi. Orszak Trzech Króli,  kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek, to eventy na których mogliście  nas spotkać. Pod koniec miesiąca postanowiliśmy sprawdzić jak to jest morsować.

Rozgrzewka jest dynamiczna biegowa, następowanie statyczna na miejscu, rozbieramy się dopiero wtedy po rozgrzewce i wchodzimy spokojnie do wody, albo mniej spokojnie to już zależy od osoby.

-mówi Przemek Solich, prezes klubu Pogoria Morsuje.

W lutym pokazaliśmy Wam m. in. czym jest Jumping Frog oraz to jak rozwijają się będzińskie biblioteki. Wśród pozytywnych informacji pojawiały się również te o tragicznych wydarzeniach. Jednym z nich był wypadek podczas rozbiórki pralni w Będzinie.

Na miejscu okazało się, że zastaliśmy mężczyznę, który został przygnieciony belką dachową wykonaną z żelbetonu, która może ważyć około tony. Nasze działania polegały na uwolnieniu tego mężczyzny za pomocą poduszek pneumatycznych i przekazaniu go służbie zdrowia. Na miejscu była karetka, niestety podczas podejmowania akcji resuscytacyjnej lekarz stwierdził zgon.

-komentuje st. kpt. Stanisław Sysakiewicz, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie.

Z początkiem marca świętowaliśmy wspólnie 15-lecie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin

Myślę, że te następne lata są jeszcze ważniejsze, niż te które były. Na to wszytko złożyła się praca pokoleń, bo przecież Ci ludzie, którzy kiedyś tam w bractwie zaczynali jako nastolatkowie mają już swoje rodziny, mają już 30 lat. Ja zdaję sobie sprawę z upływu tego czasu dopiero wtedy gdy spotkamy się w takim gronie, przy takiej uroczystości jak ta dzisiejsza.

- mówi Tomasz Konopka, dowódca Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Kilka dni później w obszernym materiale poinformowaliśmy was o walce władz Sławkowa z bombą ekologiczną znajdującą się na terenie ich miasta. Po działającej niegdyś w Sławkowie firmie Rekult zostało gigantyczne nielegalne wysypisko śmieci.

Aby stwierdzić co znajduje się tu na powierzchni składowiska nie trzeba żadnych specjalistycznych ekspertyz. Są to odpady komunalne, odpady komunalne po wstępnej obróbce mechanicznej, są to odpady tzw. frakcji podsitowej, która już poddana jest znacznym procesom gnilnym, nieprzesegregowane odpady plastików, tworzyw sztucznych, odpady z ogrodów, cmentarzy i częściowo tekstylia, ale to jest to co jest na powierzchni. 

- komentuje Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w UM w Sławkowie

W kwietniu, jednym z najważniejszych tematów jaki poruszyliśmy była sprawa Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi. Dzięki decyzji kuratorium oświaty placówka, którą starostwo powiatowe w Będzinie planowano zlikwidować, została uratowana.

Udowodniliśmy, że nie ma rzeczy niemożliwych, to było takie nasze hasło od samego początku. Udało nam się, to były dwa miesiące ciężkiej walki, ale udało się i to jest najważniejsze, nasze dzieci mają swój dom!

- mówi Dorota Piekut, przewodnicząca Rady Rodziców ZSS w Czeladzi.

Również w kwietniu uczestniczyliśmy w przeprowadzonym w Sosnowcu w pożarze testowym. Poligonem do realizacji projektu stał się budynek przy ul. Braci Mieroszewskich 124, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie terenów targowych Expo Silesia.

Dzisiaj mamy tylko element obserwacji tego pożaru i już gaszenie z tego poziomu, natomiast następnym elementem tych ćwiczeń będzie już cała akcja gaśnicza łącznie z dotarciem do miejsca pożaru z poziomu parteru poprzez klatki schodowe.

-mówi st. kpt. Jacek Szczypiorski, dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Sosnowcu.

Kolejny miesiąc tradycyjnie przywitaliśmy weekendem majowym, w naszym regionie majów upłynęła pod znakiem licznych wydarzeń i koncertów. W połowie miesiąca mogliście nas spotkać na nocy muzeów. Kilka dni później byliśmy na 6. Rajdzie zamkowym gdzie spotkaliśmy Grzegorza grzyba.

Dla mnie ten rajd jest super zorganizowany, przyznam się szczerze, że nie mogę opowiedzieć wszystkiego okiem zawodnika ponieważ nie startuje dzisiaj, natomiast miałam przyjemność jechać po odcinkach specjalnych, miałem przyjemność oglądać zmagania zawodników i wydaje mi się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

-mów Grzegorz Grzyb, kierowca rajdowy.

W czerwcu nasz region odwiedził trzykrotny Mistrz Świata w wakeboardzie i rekordzista Guinnessa Nick Davies. Triki w jego wykonaniu mogliśmy obejrzeć w Wake Zone Stawiki.

Powiem szczerze, że pierwszy raz widziałem żeby ktoś tak wysoko latał, my też tutaj trenujemy, próbujemy trików, ale to co on dzisiaj pokazał to są około 3 poziomy wyżej.

- ocenia Dawid Kazek z WAKE ZONE Stawiki.

Piękny i słoneczny czerwiec zachęcał nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym miesiącu wyjątkowo często bywaliśmy w miejscach sprzyjających rekreacji.  Na Pogorii III spotkaliśmy uprawiające buggygym mamy.

Jest to forma aktywności fitness z wózkiem. Jest to forma aktywizacji mam po ciąży dlatego, że ciężko jest czasem samemu wyjść na ten spacer, są one często bardzo rutynowe, a tak można zrobić coś innego, coś dla siebie.

- wyjaśnia Joanna Pędzik, instruktorka BuggyGym.

Czerwiec tradycyjnie zakończył się dla nas Jarmarkiem Rzemiosła i Rękodzieła. W tym roku wśród kolorowych kramów niezwykłymi melodiami czarował nas ostatni śląski kataryniarz.

Po prostu zakochałem się w takiej muzyce katarynkowej i postanowiłem ją mieć. Kupiłem pierwsza katarynkę w Warszawie, wyremontowałem. Potem była druga katarynka, trzecia no i teraz jest ta, na której obecnie przez 40 lat gram bez przerwy.

-wspomina Andrzej Bogdanowicz, ostatni śląski kataryniarz.

Już jutro zapraszamy Was na drugą cześć naszego podsumowania.  W kolejnym materiale przedstawimy wam co w naszym regionie działo się w wakacje, jesienią oraz z początkiem zimy.

STYCZEŃ http://kanal99.pl/2016/01/zimowe-kapiele-w-pogorii-iii/46610

LUTY: http://kanal99.pl/2016/02/tragedia-podczas-rozbiorki-pralni-w-bedzinie/47274

MARZEC:

  • http://kanal99.pl/2016/03/15-lecie-bractwa-rycerskiego-zamku-bedzin/47477
  • http://kanal99.pl/2016/03/tysiace-ton-smieci-truje-mieszkancow-slawkowa/47532

KWIECIEŃ:

  • http://kanal99.pl/2016/04/sukces-z-nuta-goryczy-sytuacja-w-zss-w-czeladzi/47928
  • http://kanal99.pl/2016/04/48292/48292

MAJ : http://kanal99.pl/2016/05/6-rajd-zamkowy-2/48829

CZERWIEC

  • http://kanal99.pl/2016/06/49148/49148
  • http://kanal99.pl/2016/06/buggygym-wiecej-niz-spacer/49274
  • http://kanal99.pl/2016/06/viii-jarmark-rzemiosla-i-rekodziela-2/49449

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress