Podsumowanie roku 2016 część II (wideo)

2016-12-29

Tak jak zapowiadaliśmy Was do obejrzenia drugiej części naszego podsumowania 2016 roku. Tym razem przypomnimy co w Zagłębiu Dąbrowskim wydarzyło się od lipca do grudnia.

Lipiec rozpoczęliśmy w klimacie postapokaliptycznym. Z naszą kamerą pojawiliśmy się na zorganizowanym na terenie dawnej Kopalni Grodziec konwencie Ziemie Jałowe.

Jest taka książka Stephena Kinga ” Mroczna wieża” tom III nazywa się „Ziemie Jałowe” i jest wspaniały. Stwierdziliśmy, że ten klimat tak bardzo nam pasuje, że zorganizujemy konwent westernowo-postapokaliptyczny.

- wyjaśnia Bartek „Rae” Rutkowski, organizator konwentu.

W pierwszej połowie lipca opowiedzieliśmy Wam również o Karolinie Dzienniak i jej walce z guzem mózgu. Dąbrowianka zbierała wówczas fundusze na kolejny etap leczenia w USA.

Chodziłam od lekarza do lekarza. Lekarze sygnalizowali, że to jest migrena. Dzięki mojemu uporowi i temu, że jestem bardzo dociekliwa dostałam skierowanie na rezonans i już wtedy podejrzewałam w trakcie badania, że coś jest nie tak, bo w tym lustereczku co się odbija w rezonansie widziałam twarz radiologa i jego minę. Gdy odebrałam wynik okazało się, że jest to guz złośliwy z rodziny glejaków. Niestety guz jest nieoperacyjny.

-tłumaczy Karolina Dzienniak, która zmaga się z nieoperacyjnym złośliwym nowotworem mózgu gwiaździakiem rozlanym z rodziny glejaków.

Sierpień w naszym regionie upłynął pod znakiem licznych imprez plenerowych. W Będzinie po raz kolejny odbył się Festiwal Muzyki Celtyckiej. Tydzień wcześniej na terenie dawnej Fabryki Defum, Dąbrowa Górnicza świętowała swoje 100-lecie.

Jesteśmy w miejscu gdzie rodziła się samorządność, jest tu tablica upamiętniająca powstanie tych komitetów obywatelskich, jest to również miejsce, w którym oddajemy pod dyskusję naszym mieszkańcom kwestie zagospodarowania terenu po byłej fabryce Defum. To jakby otwarcie nowego stulecia.

- tłumaczy Zbigniew Podraza.

Wrzesień rozpoczął się również od historycznego akcentu. Podczas zorganizowanego w Będzinie spaceru mogliśmy ujrzeć to miasto oczami 14-letniej żydówki Rutki Laskier.

Pod koniec zeszłego roku rozpoczęliśmy cykl spacerów Szlakiem Rutki Laskier, który został przerwany przez złą pogodę, a dzisiaj piękna pogoda i przede wszystkim ogromne zaskoczenie, bo ogromna ilość osób chętnych chcących poznać historię i życie Rutki Laskier i jednocześnie poznać historię będzińskich Żydów.

- tłumaczy Adam Szydłowski, organizator XII Dni Kultury Żydowskiej.

Następnie mieliśmy okazję porozmawiać z dr. Jolantą Marzec, sosnowiczanką obdarzoną niezwykłym matematycznym umysłem, która obroniła doktorat na Uniwersytecie w Bristolu.

Doktorat skończyłam kilka miesięcy temu, broniłam się dopiero w maju, natomiast już od kwietnia udało mi się dostać pozycję postdoc’a na Uniwersytecie w Durham. Pozycja postdoc’a ma to do siebie, że jest to praca naukowa z drugą osobą nad konkretnym problemem. W moim przypadku jest to jeden rok, więc już od października będę szukać nowej pracy i miejmy nadzieje, że znowu mi się uda znaleźć zatrudnienie na uczelni.

-opowiada dr Jolanta Marzec.

Październik był w tym roku miesiącem wzmożonych protestów. W Dąbrowie Górniczej, podobnie jak w wielu miastach w całej Polsce, odbyła się manifestacja będąca reakcją na obywatelski projekt „Stop Aborcji” wprowadzający całkowity zakaz przerywania ciąży.

Zdecydowanie nie jesteśmy za liberalizacją, to jest zupełnie odrębna sprawa, jesteśmy tutaj aby zachować kompromis antyaborcyjny. Chcemy by zostało tak jak jest, by politycy nie sprawiali piekła kobietom.

-mówi Martyna Głowacka, organizatorka protestu w Dąbrowie Górniczej.

W tym miesiącu opowiedzieliśmy Wam również historię Kacperka Ochal, małego czeladzianina walczącego z siatkówczakiem.

To było w lutym, żona zauważyła taki błysk dziwny w oku, pojawiał się bardzo rzadko, ciężko to było zobaczyć. Po którymś razie udała się najpierw do lekarza rodzinnego, w tym samym dniu od razu do okulisty i w ciągu 3-4 dni byliśmy już w klinice na ul. Ceglanej w Katowicach.

- wspomina Marcin Ochal, tata Kacpra.

Na przełomie października i listopada po raz kolejny uczestniczyliśmy w organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina kweście na rzecz zabytków będzińskiej nekropolii.

Kiedy kwesta ruszała 13 lat temu przyświecał nam jeden cel odnowić ten grobowiec, wówczas było to niemożliwe z racji niewyjaśnionych spraw własnościowych, teraz dało się sprawy własnościowe tego obiektu doprowadzić do uregulowania i możemy wreszcie kwestować na ten najpiękniejszy grobowiec. To jest ostatni dzwonek.

- komentuje Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

W  listopadzie podjęliśmy między innymi temat protestu przeciwko likwidacji będzińskiego szpitala zorganizowanego przed budynkiem starostwa powiatowego w Będzinie. To był przełom, starosta zaprosił wówczas delegacje mieszkańców do rozmów.

Wynika z tych rozmów jedno, że starosta, który przyjął nas w swoim gabinecie sam bez swoich doradców i bez członków zarządu wykazywał zrozumienie dla całej sytuacji, nie powiem, że podzielał ten protest ale na pewno podzielał obawy pracowników szpitala o przyszłe miejsca pracy i na pewno również z nami mówił, że źle się dzieje w służbie zdrowia na terenie powiatu.

- podsumowuje Adam Szydłowski, organizator protestu.

Pod koniec miesiąca pojawiliśmy się na próbie do Musicalu Karol, w którym Jacek Kawalec wcieli się w rolę Jana Pawła II.

Przyznam szczerze, że dosyć mocno zastanawiałem się zanim zdecydowałem się przyjąć te rolę, bo to jest bardzo wysoki koń, z którego łatwo spaść, ale mam już bardzo duże doświadczenie zawodowe, więc mam nadzieje że warsztatowo uda się temu sprostać.

-wspomina Jacek Kawalec, odtwórca roli Jana Pawła II.

Grudzień to miesiąc dobrych informacji. Po ubiegłorocznych problemach finansowych Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek został uratowany dzięki zaangażowaniu się w całe przedsięwzięcie Polskiej Spółki Gazownictwa. Jest szansa na kontynuację wspólnych działań.

Miejmy nadzieję, bo to też świadczy o tym, że festiwal jest już postrzegany jako impreza cykliczna. Miejmy nadzieje, że sponsor strategiczny się nie wycofa, że będzie zadowolony ze współpracy i będziemy mogli kontynuować i rozwijać całą imprezę.

- komentuje ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Międzynarodowego Koncertu Kolęd i Pastorałek.

Tuż przed Bożym Narodzeniem, jak co roku uczestniczyliśmy w miejskich imprezach świątecznych. Po raz kolejny mogliście na spotkać m.in na będzińskiej wigilii.

Bywają takie osoby, które gdyby nie te inicjatywy jak ta wigilia to nigdy by nie zasiadły do stołu ze względu na to, że są same, że mają problemy, różnego rodzaju kłopoty i trudności i tego rodzaju wigilie są dla nich wytchnieniem, ogromną pomocą i uznaniem ich człowieczeństwa.

-komentuje bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

Rok 2016 był dla nas niezwykle pracowitym okresem, każdego dnia staraliśmy się informować was o najważniejszych wydarzeniach z naszego regionu. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzone 12 miesięcy.

Lipiec :

 • http://kanal99.pl/2016/07/podroz-przez-jalowe-ziemie/49721
 • http://kanal99.pl/2016/07/pomozmy-karolinie-pokonac-guza-mozgu/49774

Sierpień:

http://kanal99.pl/2016/08/100-lecie-dabrowy-gorniczej/50383

Wrzesień:

 • http://kanal99.pl/2016/09/50803/50803
 • http://kanal99.pl/2016/09/50947/50947

Październik:

 • http://kanal99.pl/2016/10/czarny-poniedzialek/51179
 • http://kanal99.pl/2016/10/51371/51371

Listopad:

 • http://kanal99.pl/2016/10/kwesta/51638
 • http://kanal99.pl/2016/11/decyzja-o-likwidacji-oddzialu-ginekologiczno-polozniczego-zawieszona/51972
 • http://kanal99.pl/2016/11/52051/52051

Grudzień:

 • http://kanal99.pl/2016/12/miedzynarodowy-festiwal-koled-i-pastoralek-zyskal-duzego-partnera/52332
 • http://kanal99.pl/2016/12/xiii-bedzinska-wigilia/52418

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress