W Dąbrowie zbadają jakość powietrza

2016-12-30

Już 1 stycznia w Dąbrowie Górniczej ruszą pilotażowe badania jakości powietrza, których wyniki wskażą najbardziej zanieczyszczone miejsca w mieście. Całe przedsięwzięcie sfinansuje miasto.

 

Badania potrwają do 31 grudnia 2017 r, ich wykonawcą będzie firma Atmoterm.

Program ochrony powietrza województwa śląskiego pokazał, że głównym problemem są pyły zawieszone, których źródłem jest niska emisja. W Dąbrowie Górniczej powstanie 20 punktów pomiarowych, a ściślej węzłów sieci monitoringu powietrza. Pozwolą określić, w których miejscach emisja jest najbardziej uciążliwa.

– mówi dr Wojciech Rogala, wiceprezes Atmoterm S.A.

Wśród rejonów, w których powietrze zostanie zbadane znalazły się m.in. Strzemieszyce, Ząbkowice, Trzebiesławice, Ujejsce, Błędów, tereny rekreacyjne oraz te znajdujące się przy granicy z Będzinem i Sosnowcem.  Jak wyjaśnia dąbrowski magistrat umieszczone w ten sposób detektory pozwolą zaobserwować, w których miejscach źródłem zanieczyszczeń jest spalanie w domowych piecach i kotłowniach, gdzie pochodzą z przemysłu lub napływają z miast ościennych.

Dąbrowa Górnicza to miasto rozległe, gdzie występuje miks zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu i gospodarstw domowych. Wyznaczając miejsca, w których prowadzony będzie monitoring, konieczne było uwzględnienie tych czynników.

– podkreśla dr Rogala.

Badania będą prowadzone przez cały rok co pozwoli na bieżącą ocenę stanu dąbrowskiego powietrza

Prowadząc badania w serii rocznej, można dokładnie określić liczbę dni z przekroczeniem norm. Analizując wyniki kwartalne czy półroczne będzie można zobaczyć wcześniej, gdzie stężenia zanieczyszczeń są najwyższe. Da to możliwość szybszego zareagowania i podjęcia działania w danej dzielnicy.

– tłumaczy wiceprezes Rogala.

Dąbrowa Górnicza będzie pierwszym w naszym kraju miastem, w którym przeprowadzony zostanie pilotażowy program badania jakości powietrza.

Samorządy nie realizują takich przedsięwzięć, a nam zależy na tym, by opierać się na dokładnych i rzetelnych danych dotyczących jakości powietrza. Tym bardziej, że już wkrótce zamierzamy przedstawić mieszkańcom i wdrożyć niezwykle ambitny program walki z niską emisją.

– mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

W chwili obecnej informacje na temat dąbrowskiego powietrza pochodzą z jedynej w mieście stałej stacji pomiarowej WIOŚ znajdującej się przy ul. Tysiąclecia. Jedna stacja przypadająca na tak duże miasto to za mało dlatego władze Dąbrowy Górniczej podjęły decyzję o sfinansowaniu całorocznych badań.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress