XIII Będzińska Wigilia (wideo)

2016-12-19

Każdego roku na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy Będzina zasiadają wspólnie do wigilijnego stołu. Miejska wieczerza to zasługa Towarzystwa Przyjaciół Będzina, które od kilkunastu lat w tym wyjątkowym okresie jednoczy wszystkich będzinian.

Myślę, że spokojnie możemy powiedzieć, że jest to już nasza będzińska tradycja. Wigilia XIII nie jest wcale nie pechowa, no może pechowa w tym, że nie ma naszego przyjaciela Waldka Szydły, który tę wigilię wymyślił, ale myślę, że on tutaj tak jak już powiedziałem wcześniej ze sceny jest w pewnym sensie z nami i nam towarzyszy. 

-mówi Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

W to wyjątkowe przedświąteczne spotkanie od lat angażują się dziesiątki osób. To właśnie dzięki ich pracy powstaje miasteczko, w którym po tradycyjnym dzieleniu się opłatkiem serwowane są ciepłe posiłki.

Muszę przyznać, że serce rośnie jak widzi się coś takiego, że mimo niezbyt sprzyjającej pogody ludzie przychodzą i czekają tutaj na to spotkanie. Wszyscy również obcy dla siebie ludzie składają sobie życzenia.

- ocenia Olga Pasamonik, członek Zarządu TPB.

Jak zauważył bp Grzegorz Kaszak takie inicjatywy jak będzińska wigilia są dla niektórych osób jedyną szansą na świąteczny posiłek.

Bywają takie osoby, które gdyby nie te inicjatywy jak ta wigilia to nigdy by nie zasiadły do stołu ze względu na to, że są same, że mają problemy, różnego rodzaju kłopoty i trudności i tego rodzaju wigilie są dla nich wytchnieniem, ogromną pomocą i uznaniem ich człowieczeństwa.

-komentuje bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

Wigilia organizowana przez TPB to czas, w którym na bok schodzą przekonania i pozycja społeczna. W tym dniu wśród mieszkaniowców naszego miasta czuć prawdziwą jedność.

Jest to bardzo miłe spotkanie, które łączy wszystkich, władze niezależnie z jakiegokolwiek było by to pionu politycznego, nas jako TPB i pozostałych mieszkańców. Myślę, że to jest fantastyczna okazja żeby się spotkać, wymienić życzenia oraz porozmawiać na temat miasta. Myślę, że jest to inicjatywa warta kontynuacji. 

- mówi Olga Lubecka, członek Zarządu TPB

Takiej niepowtarzalnej i ciepłej atmosfery jak ta, która panowała na XIII Będzińskiej wigilii, życzymy wam przy waszych świątecznych stołach. Niech te zbliżające się wielkimi krokami święta będą dla was czasem otwartości, bliskości, ciepła i zrozumienia.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress