Porozumienie w Gimplaście. Strajk odwołany

2017-01-09

Zapowiadany od jakiegoś czasu strajk okupacyjny w sosnowieckim Gimplaście został odwołany. Zakładowa Solidarność wynegocjowała trzyletnie porozumienie płacowe.

Na mocy porozumienia pensje pracowników  w latach 2017-2019 będą wynosiły o 150 zł więcej niż obowiązująca w danym roku płaca minimalna.

Pracownicy bardzo ucieszyli się z tego porozumienia. Pokazali determinację i to się opłaciło. Sami przekonali się, że zorganizowanie się i działanie razem przynosi konkretne efekty.

– mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Bitron Poland w Sosnowcu, która zasięgiem swojego działania obejmuje również spółkę Gimplast.

Jak wskazuje Izabela Będkowska, dotychczas pracownicy produkcyjni, czyli ok. 90 proc. załogi Gimplastu zarabiali na poziomie ustawowego minimum. W firmie podwyżek nie było od lat.

Od 9 lat w zakładzie nie było żadnych podwyżek. Płace rosły tylko dzięki wzrostowi minimalnego wynagrodzenia. W tym roku dzięki wzrostowi płacy minimalnej oraz podwyżce zagwarantowanej w porozumieniu płacowym, pensje pracowników, którzy przepracowali w firmie co najmniej 3 lata, wzrosną łącznie o 300 zł brutto .

– mówi przewodnicząca.

Porozumienie płacowe zostało podpisane 5 stycznia, o podwyżki związkowcy walczyli jednak od wielu miesięcy. Przypomnijmy, że 7 i 8 grudnia w Gimplaście przeprowadzono referendum strajkowe, w którym pracownicy opowiedzieli się za rozpoczęciem bezterminowego strajku okupacyjnego, żądając podwyżek wynagrodzeń.

 Na szczęście strajku udało się uniknąć, chociaż było naprawdę blisko. W trakcie wcześniejszych negocjacji pracodawca nie przyjmował żadnej naszej propozycji. Mówił, że nie planuje podwyżek ani w tym, ani w kolejnych latach. Dopiero wynik referendum i rozpoczęcie przygotowań do strajku skłoniły go do powrotu do rozmów.

– wskazuje Izabela Będkowska.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress