Potrącenie pieszej na ul. Granicznej w Dąbrowie Górniczej

2017-01-04

Wczoraj około godziny 7:30 na ul. Granicznej w Dąbrowie Górniczej w rejonie centrum administracyjnego potrącona zastała 26-letnia kobieta. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z dąbrowskiej drogówki.

Fot: KMP w Dąbrowie Górniczej

Jak wynika ze wstępnych ustaleń przed jadącego prawidłowo hyundaia getz kierowanego 57-letniego dąbrowianina nagle wtargnęła piesza przechodząca przez jezdnię poza przejściem dla pieszych.

W wyniku zderzenia z pojazdem 26-letnia dąbrowianka ze złamaniem ręki i obrażeniami głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna kierujący osobowym hyundaiem był trzeźwy. Policyjne dochodzenie wyjaśni przyczyny i okoliczności wypadku.

- informuje KMP w Dąbrowie Górniczej.

Policjanci przestrzegają przed nieostrożnym przechodzeniem przez jezdnię. Zderzenie pieszego z samochodem może skończyć się dużo gorzej niż wtorkowy wypadek.

Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody, ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.

-przypominają policjanci.

Ostrożni powinni być również sami kierowcy. Pieszy na pasach ma pierwszeństwo i należy to uszanować.

Podstawowa zasada mówi, że pieszy, który na oznakowanym przejściu dla pieszych rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu. Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także: omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Do zdarzeń na „pasach” często dochodzi na jezdniach o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku. Dlatego też zaleca się, aby widząc przed sobą „zebrę”, kierujący jadąc nie zmieniał już zajmowanego pasa ruchu.

-dodają policjanci.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress