Ruszyły przesłuchania do MFKiP (wideo)

2017-01-13

Machina ruszyła. W czwartek rozpoczęły się przesłuchania do największego w Polsce Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który od 23 lat odbywa się w Będzinie. 

Na przesłuchania do Będzina przyjechali Ci najlepsi, to właśnie z tej grupy profesjonalne jury wybierze zwycięzców. W utwory wykonywane przez uczestników uważnie wsłuchuje się również reżyser koncertu galowego.

Oczywiście najtrudniejsze jest wydobycie z tych naszych artystów tych, którzy są indywidualnościami. mam nadzieję, że tak jak w poprzednich latach uda mi się tych, których również i jury wybrało jako laureatów.  

- ocenia Dariusz Wiktorowicz, reżyser koncertu galowego.

Przez kilkadziesiąt godzin przesłuchań na festiwalowej scenie rozbrzmiewać będą najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Uczestnicy festiwalu swój repertuar szlifowali przez kilka miesięcy. Na koncercie galowym, który odbędzie się już w najbliższą niedziele poznamy zwycięzców i najlepszych wykonawców festiwalu.

Ja wyszukuje tylko te indywidualności, które mogą zaistnieć na tej dużej scenie, bo przecież kościół w którym się odbywa koncert galowy jest ogromny, ogromna ilość widowni prawie 2 tys. osób. Oni muszą tam zaistnieć, zabłysnąć i zauroczyć widownię.

- komentuje Dariusz Wiktorowicz.

Finał festiwalu to niezwykle widowisko, w którym obok muzyki ważne jest coś jeszcze.

On charakteryzuje się cechami nie tylko pod względem muzycznym, ale też choreografii, scenografii, układu, rytmu, umiejętności scenicznych więc jest to koncert dedykowany dla słuchacza i ogólnego wyrazu artystycznego .

- mówi prof. dr hab. Jerzy Rachubiński, juror, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Koncert Galowy Rozpocznie się o godzinie 16.00. Widzowie mogą liczyć nie tylko występy uczestników, ale także przygotowane przez Festiwal i Fundację Warsztat Wiedzy filmy przybliżające bożonarodzeniowe tradycje.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress