W Centrum Sztuki wystawa Janusza Piotra Musiała

2017-01-19

Już w najbliższy piątek 20.01.2017 o godz.18.00 w Sosnowieckim Centrum Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy Janusza Musiała U.R.O. aka Uniwersum Ruchomych Obrazów (1895-2015). Zapraszamy serdecznie na oprowadzanie autorskie. Wystawa potrwa do 19 lutego.

dr hab. Janusz Piotr Musiał -fotograf, filmowiec, kulturoznawca, autor posługujący się różnymi mediami (fotografia, krótka forma filmowa, animacja, instalacja, obiekt, słowo, projekty sieciowe) w celu realizacji tematycznych projektów, wystaw, filmów, katalogów i albumów.

Doktor nauk humanistycznych (2009): Uniwersytet Śląski w Katowicach, dyscyplina – kulturoznawstwo, specjalność – fotografia i nowe media. Praca: „Fotografia jako przestrzeń kulturowa. Obraz – Media – Autor”.

Doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuk filmowych (2013): Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej. Praca: „Archeologia Nowych Mediów – kultura, pamięć, czas, fotografia”.

Od 2005 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2005-2012 członek Zarządu ZPAF Okręg Śląski, w latach 2008-2012 wiceprezes ds. artystycznych. Od roku 2014 członek ZPAF Okręg Dolnośląski. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2016 roku).

Od 2006 roku nauczyciel akademicki (fotografia, film, multimedia), a od 2015 roku adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autor ponad 150. wystaw i pokazów indywidualnych oraz zbiorowych w zakresie fotografii i sztuki mediów, w tym ponad 30. tematycznych wystaw indywidualnych (w kraju i poza nim, m.in.: Bytom, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Piła, Sosnowiec, Warszawa oraz Algieria, Czechy, Litwa, Słowacja, Niemcy). Kurator ponad 50. wystaw indywidualnych i tematycznych zbiorowych. Autor tekstów i recenzji poświęconych fotografii i nowym mediom (ponad 50) oraz juror w konkursach w zakresie fotografii i sztuki mediów. Twórca filmów eksperymentalnych podejmujących analizę i interpretację stanów granicznych i wzajemnych relacji medium fotografii, animacji i filmu oraz filmów dokumentalnych poświęconych sylwetkom artystów oraz ich twórczości.

W latach 2014 i 2015 współorganizator i członek rady naukowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej – Fotograficznej i Socjologicznej w Opawie i w Zabrzu (Instytut Twórczej Fotografii, WST Katowice, Miasto Zabrze).

Udział w konferencjach i wykład w roku 2016: Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Obrazy-tabu-edukacja, Katowice 2016; II Ogólnopolski Zjazd Filmoznawców i Medioznawców – Kraków 2016.

Wizyty studyjne i wykłady gościnne w roku 2016: Instytut Twórczej Fotografii – Uniwersytet Śląski w Opawie, Republika Czeska; Wydział Nauk Społecznych – Uniwersytet w Salamance, Hiszpania; Zakład Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach – Uniwersytet Śląski, Katowice.

Pomysłodawca i autor takich działań i projektów z zakresu kultury i sztuki, jak: „Leksykon Śląskiej Fotografii” – cykl filmów dokumentalnych (od 2005 roku), „Motywy Śląska w fotografii i filmie” 2006 – interdyscyplinarna konferencja naukowa, „Kopalnia Obrazu” – kolektyw artystyczny (od 2006 roku), „O wystawie fotografii” – cykl filmów dokumentalnych (od 2007 roku), „Kopalnia Mediów” – intermedialne warsztaty (od 2012 roku), „Antologia Artystów Galerii Extravagance” – cykl filmów dokumentalnych (od 2013 roku).

Prowadzi prace badawcze w następujących obszarach:

Recepcja fotografii w kontekście mediów analogowych, cyfrowych i społecznościowych.
Recepcja filmu w kontekście mediów analogowych, cyfrowych i społecznościowych.
Leksykon fotografii – autor i dzieło – film dokumentalny, wystawa, cyfrowa baza danych
Abstrakcja + wyobraźnia = ?

Źródło: UM w Sosnowcu.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress