W Sławkowie płoną pojemniki na śmieci

2017-01-20

Władze Sławkowa zmagają się od jakiegoś czasu z problemem płonących pojemników na śmieci. Za całą sprawą stoją nierozważni mieszkańcy miasta, którzy do pojemników na odpady komunalne i selektywne wrzucają gorący popiół i żużel.

Fot: Maksym Pięta/ UM w Sławkowie

Apele magistratu o zachowanie zdrowego rozsądku nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, bowiem strażacy już kilkakrotnie od rozpoczęcia okresu grzewczego wyjeżdżali do gaszenia kontenerów.

 W Wigilię zapalił się pojemnik na odpady przy Cegielnianej. To nie pierwszy tego typu przypadek, strażacy kilkakrotnie już bowiem wyjeżdżali do gaszenia pożarów kontenerów. Na Szerokotorowej doszczętnie spłonęło całe stanowisko. Urząd miasta przypomina o zagrożeniach związanych z tego typu praktykami.

-przypomina Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w UM w Sławkowie.

Wrzucanie w pojemnikach na odpady gorących materiałów przynosi wiele szkód w mieście. Takie zachowanie stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia oraz naraża magistrat na poważne straty materialne.

Koszt wymiany jednego pojemnika to nawet kilkaset złotych. Płacą za to wszyscy mieszkańcy. W tego typu sytuacjach dochodzi najczęściej do zapalenia się znajdujących się w kontenerze odpadów. Poza groźbą przeniesienia się pożaru, są one też źródłem niezwykle toksycznego dymu. Aby uniknąć tego typu sytuacji, do pojemników należy wrzucać zawsze zimny (schłodzony) popiół. Pamiętać trzeba, by nie studzić go wodą, ponieważ przy ujemnych temperaturach mokry popiół może przymarzać do pojemnika, uniemożliwiając jego skuteczne opróżnienie. Popiół wrzucać można tylko do pojemnika na odpady zmieszane!

-tłumaczy Maksym Pięta.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress