W tym roku zarobimy więcej

2017-01-05

Z początkiem Nowego Roku zaczęły obowiązywać nowe stawki dla pracowników. Osoby zatrudnione na umowach o zlecenie oraz tzw. samozatrudnieniu zarobią minimum 13 zł brutto na godzinę. W tym roku wyższe będzie też najniższe wynagrodzenie za pracę na etacie, wyniesie ono 2 tys. zł brutto.

Polscy pracownicy znajdują się w europejskiej czołówce pod względem liczby osób zarabiających najniższą krajową.

Eurostat wyliczył, że w naszym kraju zarobki co dziesiątego pracownika nie przekraczają 105 proc. płacy minimalnej. W większości państw UE ten odsetek mieści się w przedziale od 2 do 4,7 proc. ogółu zatrudnionych. 

- czytamy na stronie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pensję w wysokości minimalnego wynagrodzenia pobiera około 1,3 mln zatrudnionych Polaków. Taki stan utrzymuje się już od kilku lat, zanotowano też nieznaczny wzrost w tym zakresie. Często dla polskiego pracownika jedyną szansą na wzrost wynagrodzenia jest zmiana wysokości płacy minimalnej.

W tym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2000 zł brutto. Pensje najniżej uposażonych pracowników wzrosły o 150 zł, czyli o 8,1 proc w stosunku do roku ubiegłego. Dzięki znacznej podwyżce płaca minimalna stanowi 47 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2017 rok. Jej wysokość zbliżyła się do rekomendowanego przez Międzynarodową Organizację Pracy pułapu 50 proc. średniego wynagrodzenia.

- informuje Solidarność.

Wzrost płacy minimalnej to niejedyne korzyści dla pracowników. Wraz z pensją rosną takie świadczenia jak odprawa przy zwolnieniu grupowym, wynosząca 15-krotność płacy minimalnej, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Zmiany w kwestii wynagrodzenia obejmą w tym roku również pracownicy zatrudnieni na umowach-zleceniach oraz na tzw. samozatrudnieniu, czyli jednoosobowo świadczący usługi na rzecz firm. W praktyce na ustanowieniu minimalnej stawki godzinowej skorzystają pracownicy najgorzej opłacanych branż, czyli m.in osoby zatrudnione
w handlu, budownictwie, ochronie, gastronomii, czy branży usług sprzątających.

Nowelizacja ustawy o minimalnym zatrudnieniu przyniosła ponadto zmiany w uprawnieniach Państwowej Inspekcji Pracy. Od tego roku Inspektorzy bez uprzedzenia i o dowolnej porze będą mogli skontrolować czy wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości są wypłacane pracownikom zatrudnionym na umowach-zleceniach i świadczących usługi na podstawie samozatrudnienia. Za wykroczenia w tym zakresie pracodawcy będzie grozić kara grzywny od tysiąca do 30 tyś zł.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress