Sosnowiec kontra smog

2017-02-16

W Sosnowcu trwa walka ze smogiem. Miasto przedstawiło dziś informację na temat działań podejmowanych przez gminę w ramach ograniczania niskiej emisji.

Chcemy podwyższyć dofinansowanie do wymiany pieca na ekologiczne z 50 do 80% wartości inwestycji. Dziś wynosi to nie więcej niż 3 tysiące złotych, a od podjęcia tej uchwały przez 2017-2018 rok do 8 tys złotych.

- przekazuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodatkowo magistrat będzie uświadamiał mieszkańców jakie zagrożenia niesie za sobą smog, będą warsztaty, szkolenia i kampania informacyjna w szkołach.

Ponad to jest jeszcze taka pula działań, które miasto samo przeprowadzi we własnych jednostkach. Mam tu na myśli wymianę źródeł ciepła szczególnie pieców węglowych w szkołach i przedszkolach. MZBM i MZZL też systematycznie termomodernizuje swoje obiekty.

- mówi Michał Mercik, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta w UM w Sosnowcu.

Już jutro marszałek województwa śląskiego organizuje spotkanie ws. uchwały antysmogowej, władze sosnowca maja do niej kilka uwag.

Np. termin wprowadzenia zakazów na używanie tzw. kopciuchów w nowych nieruchomościach, który zapisany jest jak dobrze pamiętam na 1 września 2018 roku, nie bardzo rozumiemy dlaczego tak późno, taki zakaz powinien być dużo szybciej. Dziwią nas też zapisy, które będzie trudno egzekwować np. te mówiące o wilgotności drzewa ponieważ ciężko jest sprawdzić czy drzewo ma 15%, czy 20 % wilgotności.

-zastanawia się Arkadiusz Chęciński.

Doprecyzowanie przepisów pozwoli na ich egzekwowanie. Smogu nie zwalczy się jednak samą uchwałą na ten cel potrzebne są potężne środki finansowe.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress