Podziwiany na świecie film „Śledztwo The Inquest” premierowo w Będzinie (wideo)

2017-02-24

Fragment utworu, rozpoczynający ten materiał pochodzi z filmu Eny Kielskiej pt. „Śledztwo The Inquest”. Całość została wykonana metodą animacji poklatkowej i jest ukłonem w stronę miniony epok kina.

Anna66 Andrzejewska (autorka zdjęć): Użyto tutaj techniki animacji poklatkowej. Ewelina powiedz ile było zdjęć bo ja nigdy nie pamiętam?

Ena Kileksa (reżyser filmu) :Wszystkich zdjęć Patrycja zrobiła 100 tysięcy, z nich musiałam wyselekcjonować troszeczkę mniej, bo oczywiście były duble. Miałam 3 dyski i niezliczoną ilość giga materiału.

Oparty na motywach opowiadania Stanisława Lema film „Śledztwo” to opowieść o Prywatnym Detektywie wynajętym przez Burmistrza, który postanawia rozwiązać mroczną tajemnicę seryjnych zaginięć mieszkańców jego miasta. W postać głównego bohatera wcielił się Bogdan Ciochoń. W obsadzie filmu znaleźli się również: m.in. Maciej Lorenc, Maria Baładżanow oraz wcielający się w rolę Burmistrza Tomasz Kostro.

W filmie poza jego bohaterami w doskonały sposób został uchwycony niezwykle bliski autorkom Będzin.

Będzin jest bardzo fascynującym i inspirującym miastem, kamienice i śródmieście Będzina skrywają wiele tajemnic, które aż proszą się żeby zostały odkryte i ujawnione.

- komentuje Ena Kielska, reżyser i autor scenariusza filmu „Śledztwo The Inquest”.

Choć „Śledztwo The Inquest” jest mroczną historią seryjnych zaginięć to w filmie nie brakuje żartu i groteski. Doskonałym uzupełnieniem świetnych zdjęć Anny66 Andrzejewskiej jest tu wprowadzająca widza w odpowiedni nastrój muzyka.

Tutaj w filmie Eny Kielskiej najciekawszym takim punktem była ta stylizacja na muzykę z dawniejszych lat, musiałem poszukać takiego instrumentarium, które będzie odpowiadało tamtym klimatom. Również bardzo fajne było to, że film jest groteskowy i daje takie pole możliwości, żeby ta muzyka była trochę bardziej wyeksponowana.

-mówi Szymon Szewczyk, autor muzyki do filmu.

Film Eny Kielskiej zdobywa uznanie na festiwalach na całym świecie, a wraz z nim po globie za pomocą ujęć podróżuje też Będzin.

Ja miałam nadzieje, że film będzie pokazywany na świecie, może nie na całym, ale że będzie miał swoich odbiorców. Trochę jestem zaskoczona, że ma tak wielu widzów w Stanach Zjednoczonych, w Rosji, na Ukrainie, w Australii, we Włoszech, w Brazylii. Jest popularnym filmem, a tego się nie spodziewałam.

-ocenia Ena Kielska.

Do tej pory film ten nie był pokazywany w Będzinie dlatego Towarzystwo Przyjaciół Będzina postanowiło to zmienić w ramach zorganizowanego w Kinie Nowość wieczoru klubowego.

To jest już druga impreza, którą robimy w Kinie Nowość i drugi film, który pokazujemy mieszkańcom Będzina po raz pierwszy i to jest też znamienne, że autorki filmu mieszkają w Będzinie, pochodzą z naszego miasta, praktycznie wszyscy twórcy filmu mieszkają w Zagłebiu, film jeździ po całym świecie, a w Będzinie nie mieliśmy go szansy obejrzeć.

-tłumaczy Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Premierowy pokaz filmy Śledztwo The Inquest przyciągnął do kina nowość prawdziwe tłumy i spotkał się z niezwykle entuzjastycznym odbiorem.

Finał tego filmu zaskakuje, a jego przesłanie porusza niezwykle ważny społecznie temat. Jaki? Tego dowiecie się oglądając Śledztwo The Inquest.

Fragmenty filmu „Śledztwo The Inquest” zostały wykorzystane dzięki uprzejmości reżyser Eny Kielskiej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress