DBP 2.0 – partycypacja w nowej wersji

2017-02-10

Zmiany w Dąbrowskim Budżecie Partycypacyjnym zostały zatwierdzone przez Radę Miasta. Nowe rozwiązania stawiają jeszcze mocniej na dialog w sprawie przedsięwzięć w dzielnicach zamiast konkurencji między projektami.

Po czterech lat funkcjonowania DBP władze Dąbrowy Górniczej zauważył potrzebę jego korekty.

 I tak np. Dzielnicowe Forów Mieszkańców stały się prezentacjami, a nie dyskusjami nad wspólnym projektowaniem dzielnicy przez mieszkańców. Mankamentami okazały się także zbyt krótki czas, jaki poświęcano na dialog, a także brak możliwości ingerencji w poszczególne przedsięwzięcia w trakcie ich realizacji.

– wskazuje Piotr Drygała, naczelnik wydziału organizacji pozarządowych i aktywności obywatelskiej UM.

Nad nową osłoną budżetu w Dąbrowie Górniczej pracowano przez kilka miesięcy. W tym celu powołano specjalny zespół składający się z 15 mieszkańców miasta, swoje uwagi do nowego modelu DBP przekazali zarówno dąbrowianie jak i urzędnicy.

Budżet w nowej odsłonie, DBP 2.0. jest niezwykle innowacyjny, zrywa bowiem z dotychczasowymi praktykami stosowanymi w Dąbrowie Górniczej, stawiając na jakość dialogu urzędu z mieszkańcami i, co najważniejsze, na pogłębiony dialog samych mieszkańców w poszczególnych dzielnicach.

– mówi Piotr Drygała.

Jak zapowiada magistrat na wiosnę zaplanowano rozpoczęcie działań związanych z diagnozą potrzeb w poszczególnych dzielnicach, zgłaszaniem pomysłów i przekładaniem ich na konkretne projekty do realizacji w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Tam, gdzie w czasie spotkań, dyskusji i forów mieszkańców nie zostanie wypracowana lista takich zadań, wyłonione zostaną maksymalnie trzy propozycje, które jesienią trafią pod głosowanie.

-wyjaśnia UM w Dąbrowie Górniczej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress