Inwestycje w Gminie Psary (wideo)

2017-02-17

Samorząd gminy Psary wykorzystał minione miesiące 2016 roku na realizację wielu przedsięwzięć inwestycyjnych. Najwięcej środków, ponad 6 mln zł, przeznaczono na przedsięwzięcia drogowe.

W gminie rozpoczęło ponadto budowę kanalizacji, w obu drogach powstały już przewody do kanalizacji sanitarnej do wykorzystania w przyszłości. Działania w tym zakresie cieszą wieloletnich mieszkańców Psar.

Ponadto oddano do użytku nowo wybudowane drogi: w Brzękowicach Górnych, na Brzękowickim Wale i ulicę Strumyczną w Malinowicach. Wykonano również utwardzenia kruszywem dróg gminnych w Górze Siewierskiej, Malinowicach, Preczowie, Psarach oraz Strzyżowicach. Zadbano też o rozbudowę chodników przy drogach powiatowych w Goląszy Bisce, Dąbiu, Sarnowie, Górze Siewierskiej, Strzyżowicach, Brzękowicach Górnych, Psarach, Preczowie oraz Gródkowie. Gmina Psary przekazała 500 tys. zł dotacji Powiatowi Będzińskiemu na wykonanie tychże prac. W grudniu zakończyła się wymiana wszystkich starych wiat przystankowych – kosztem ponad 400 tys. zł wyremontowano 55 platform dla pasażerów oraz zainstalowano 45 wiat.
Wiele środków psarski samorząd przeznaczył także na inwestycje w ochronę środowiska.

Rok 2016 to także historyczny czas przystąpienia do realizacji największego zadania inwestycyjnego w naszej gminie, czyli budowy zbiorczej kanalizacji sanitarnej. W październiku wyłoniono wykonawców dokumentacji budowlanej i projektów technicznych dla budowy pierwszego etapu sieci kanalizacyjnej i gminnej oczyszczalni ścieków. Warto wspomnieć, że z końcem roku wypłacono także pierwsze dotacje dla mieszkańców na termorenowacje ich budynków mieszkalnych.

W tym zakresie opracowane zostały także, projekty budowlane termorenowacji 6 budynków publicznych w Preczowie, Strzyżowicach, Górze Siewierskiej i Goląszy Górnej oraz projekty montażu instalacji fotowoltaicznych na 9 obiektach komunalnych oraz ulicznego oświetlenia hybrydowego w Psarach i Górze Siewierskiej, wykorzystującego wyłącznie odnawialne źródła energii.

Zapewnienie wysokiego poziomu psarskiej oświaty to priorytet władz samorządowych gminy, dlatego też wiele funduszy przeznaczane jest na prace budowlane przy jednostkach oświatowych. Z końcem maja zakończono prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół szkoły podstawowej w Dąbiu o wartości 600 tys. zł, gdzie powstała strefa rekreacji po wschodniej i zachodniej stronie szkoły z siłownią zewnętrzną, chodnik do boiska wielofunkcyjnego, ogrodzenie placu, monitoring oraz nowe miejsca parkingowe. W wakacje zakończono remont w gimnazjum w Psarach za blisko 150 tys. złotych oraz wykonano prace budowlane w przedszkolu w Sarnowie. Jednocześnie przygotowujemy się do następnych inwestycji, dlatego w opracowaniu znajdują się już projekty budowlane zagospodarowania otoczenia szkoły i przedszkola w Strzyżowicach oraz placu przy przedszkolu w Sarnowie. Pod koniec roku ogłoszony został także przetarg na wykonawcę rozbudowy szkoły w Gródkowie o nowoczesne przedszkole.

W tym roku w gminie Psary poprawiła się także estetyka gminnych obiektów, w Preczowie na placu przy OSP została nasadzona roślinność, z kolei podczas Dnia Niepodległości zawisły flagi na gminnych ulicach, a w czasie Świąt Bożego Narodzenia iluminacje świąteczne. W gminie systematycznie rozbudowywane są także ogólnodostępne siłownie zewnętrzne – w połowie roku oddane do użytku zostały nowe urządzenia przy boisku wielofunkcyjnym w Malinowicach, a w ostatnich dniach także siłownie przy OPS w Psarach oraz w sąsiedztwie remizy w Strzyżowicach. Rozbudowane zostały też siłownie obok OSP w Preczowie i przy szkole w Sarnowie. Ogółem w gminie jest już aż 9 miejsc tego typu.

Wymienione inwestycje to jednak nie wszystko, co będzie realizowane w najbliższej przyszłości w gminie Psary. W 2016 roku zrealizowano wiele zadań budowlanych ale ostanie 10 miesięcy było przede wszystkim okresem przygotowania ogromnej ilości projektów budowlanych.

Największe z nich to projekty: kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków i nowej sieci wodociągowej, budowy dróg, żłobka i przedszkola w Psarach, sali gimnastycznej w Gródkowie, klubu fitness w Malinowicach, zagospodarowania otoczenia wokół szkoły w Strzyżowicach i przedszkola w Sarnowie, rozbudowy kuchni w szkole w Dąbiu, remontu budynku OSP w Górze Siewierskiej.

Na horyzoncie widać już nowe źródła finansowania rozwoju Psar – dzięki staraniom firmy DL Project Management powstał bezkolizyjny węzeł komunikacyjny umożliwiający uruchomienie centrum dystrybucyjnego w Sarnowie i Psarach. Już wiosną 2017 roku otwarty zostanie magazyn firmy Lidl, który ma zatrudniać ponad 200 pracowników.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress