Śląska policja idzie na wojnę z kibolami (wideo)

2017-02-08

W naszym województwie działa aż 121 klubów piłkarskich grających od ekstraklasy do klasy okręgowej. Na stadionach po za sportową rywalizacją pomiędzy zawodnikami często obserwujemy niestety potyczki pseudokibiców i rozróby chuliganów. Śląscy policjanci chcą z tym walczyć i już dziś są gotowi do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie meczów na stadionach, jak i poza arenami sportowymi.

Taryfy ulgowej nie będzie, nie ma co liczyć na żadną pobłażliwość ponieważ problem stadionowego chuligaństwa zaczyna rozprzestrzeniać się coraz bardziej.

W ubiegłym roku śląscy policjanci zabezpieczali 406 meczów piłki nożnej, w tym 43 imprezy określane jako mecze podwyższonego ryzyka. W zabezpieczenia te zaangażowanych było łącznie 32 697 policjantów. Tylu właśnie stróżów prawa pilnowało stadionowych chuliganów, zamiast patrolować ulice naszych miast. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi policjantów liczba naruszeń porządku w trakcie meczów piłki nożnej regularnie spada, a tam gdzie dochodzi do chuligańskich wybryków na stadionach, ich sprawcy są szybko i skutecznie identyfikowani i pociągani do odpowiedzialności.

- informuje śląska policja.

Coraz częściej dochodzi do sytuacji, że pseudokibice przenoszą swoją działalność po za stadiony. Policjantom doskonale znane są przykłady bojówek klubów piłkarskich, które w istocie pod przykrywką dopingowania swojej drużyny, prowadziły zorganizowaną działalność przestępczą- handlowały narkotykami, wymuszały haracze i popełniały przestępstwa rozbójnicze.

Przykładem tu może być rozbity jesienią ubiegłego roku gang składający się z pseudokibiców katowickiego klubu, z których 9 trafiło za takie właśnie przestępstwa do aresztu. Działający w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach Wydział do Walki z Przestępczością Pseudokibiców może się pochwalić sukcesami na polu zwalczania pospolitej przestępczości grup pseudokibiców. W ubiegłym roku przedstawiono zarzuty 507 osobom, w 9 przypadkach były to zarzuty zabójstwa lub pobicia ze skutkiem śmiertelnym, w 93 rozboju lub wymuszenia rozbójniczego, 111 osób usłyszało zarzut udziału w bójce i pobiciu, a 40- kradzieży lub przywłaszczenia mienia.

-komentuje śląski garnizon.

Stadionowe wybryki i prowadzenie zorganizowanych grup przestępczych to nie wszystko. Policjanci w ubiegłym sezonie wielokrotnie zmagali się z tzw. ustawkami pseudokibiców oraz zabezpieczeniem ich przejazdów na mecze.

Wielokrotnie policjanci zapobiegli nielegalnym starciom pseudokibiców poza stadionami, potocznie zwanymi ustawkami. Do policyjnych akcji, które odbiły się szerokim echem należała ta z października 2016 roku, kiedy to pod katowickim spodkiem nie dopuścili do regularnej bitwy pomiędzy chuliganami z Chorzowa, Zabrza i Katowic. Nie można też pominąć bardzo istotnego problemu związanego z pseudokibicami, a mianowicie zabezpieczenia ich przejazdów na mecze i powrotów z nich. Działania te angażują ogromne siły policyjne – w roku ubiegłym w patrolach zabezpieczających przejazdy uczestników wzięło udział 13 330 policjantów.

- przekazują policjanci.

Miejmy nadzieje, że w tym roku takich zdarzeń będzie zdecydowanie mniej, a meczach ważny będzie wspólny doping, a nie potyczki pseudokibiców.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress