MANIFA W SOSNOWCU – 8 MARCA

2017-03-09

Był „czarny poniedziałek” teraz przyszedł czas na „czarną środę”. 8 marca, w Dzień Kobiet Polki ponownie wyszły na ulicę by walczyć o swoje prawa.

Ostatnie przykłady to np. pigułka „po”, gdzie minister mówi, że to chodzi w zasadzie o dobro kobiet i z tego powodu ta pigułka ma być na receptę a jeszcze dalej idące są plany, że ma być całkowicie wycofana. Druga rzecz to ciągle powracający temat aborcji.

-wymienia Halina Sobańska, prezes Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

Protestujące postulowały m.in o utrzymanie standardów opieki okołoporodowej, dofinansowania in vitro, badania prenatalne najnowszej generacji, rzetelną edukację seksualną oraz likwidację tzw. klauzuli sumienia.

Uważam, że kobiety powinny walczyć o swoje prawa, nie powinny pozwolić, żeby jacyś mężczyźni rządzili nimi. My mamy swoje prawa, jetem przeciwna zabraniu tabletki dzień „po”, za in vitro i za całokształt.

-mówiła Janina, jedna z manifestujących.

Przede wszystkim wyrażam sprzeciw przeciwko rządowi, to co się dzieje z trybunałem, sądownictwem z kobietami i ze wszystkim. Jestem zrozpaczona, że doszyłam takich czasów, że ja muszę tutaj być i walczyć o to co było. 

-komentuje Dorota, manifestująca.

W sosnowieckiej „Manifie” uczestniczyli również przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, reforma oświaty w dużej mierze dotyczy przecież kobiet. Podobnie jak w przypadku „czarnego poniedziałku” Polki o swoje prawa nie walczyły samotnie, w protestach udział wzięło również wielu mężczyzn.

Przyszedłem wspierać kobiety przede wszystkim w walce o ich prawa. Nie może być tak, żeby w naszym kraju mężczyźni, którzy muszą zażyć tabletkę godzinę przed decydowali o tym czy ktoś powinien zażywać tabletkę „dzień po”. Kwestia in vitro, to co pokazał Sosnowiec, ja dzisiaj dokładnie godzinę temu miałam okazję podpisać protokół z wyboru oferentów w miejskim programie in vitro, czy kwestia antykoncepcji to nie powinny być rzeczy, o którym decyduje rząd a już na pewno nie starsi panowie z PIS.

- tłumaczy Tomasz Niedziela, radny Sosnowca.

W październiku Polki pokazały, że wspólnie potrafią walczyć o swoje prawa, wczorajsze protesty były tego potwierdzeniem.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress