23 DYWIZJA – licealisci nakręcili film historyczny (wideo)

2017-03-16

Licealiści I L.O. im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej nakręcili pełnometrażowy film historyczny oparty na wydarzeniach z 1944 roku i krwawej pacyfikacji przysiółka Błojec niedaleko wsi Grabowa.

Nie chcieliśmy, żeby ten film był oderwany od rzeczywistości więc dosyć długo zbieraliśmy informacje i relacje świadków, aby jak najbardziej oddać realność tych wydarzeń.

- mówi Patryk Leks, autor filmu „23 Dywizja”.

Kolejne etapy produkcji filmu „23 Dywizja” wymagały od licealistów dużego zaangażowania. W takich produkcjach ważna jest autentyczność, dlatego każdy detal był istotny.

Musieliśmy zająć się organizacją kostiumów adekwatnych do tamtych czasów, korzystaliśmy z różnych second handów, każdy szukał w szafach u dziadka, babci. Następnym ważnym punktem było zorganizowanie miejsc, w których moglibyśmy realizować nasz film, były to jakieś stare domki, różne lasy, pola.

- wyjaśnia Adrian Pater, autor filmu „23 Dywizja”.

Zanim na planie „23 Dywizji| padł pierwszy klaps autorzy filmu przez wiele miesięcy przygotowywali się do realizacji swoje produkcji.

Stricte czasu przed scenariuszem nie liczyliśmy, ale to były jakieś trzy miesiące, scenariusz pisaliśmy przez kolejne trzy miesiące z poprawkami, później mieliśmy zdjęcia próbne. Zdjęcia zaczęliśmy rok temu w styczniu i skończyliśmy we wrześniu.

- wspomina Patryk Leks.

Jedną z najtrudniejszych scen jaka musieli zrealizować młodzi filmowcy było podpalenie stodoły.

Ustawienie kilku kamer bo nie dało się tego zrobić tylko na jedną bo mieliśmy jedną stodole. To były duże utrudnienie, był prawdziwy ogień sztuczny dym też, cała eskorta straży pożarnej, która nas asekurowała , to ba pewno było duże wyzwanie, żeby coś takiego stworzyć.

- tłumaczy Patryk.

To była naprawdę ekstremalna scena, ale myślę, że wyszła na prawdę fajnie.

- ocenia Adrian.

Film „23 Dywizja” spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Premierowy pokaz produkcji licealistów obejrzało ponad 500 osób.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress