„Kontrowersyjna” wystawa w PKZ (wideo)

2017-03-26

„Memy by Marta” – o tej wystawie zrobiło się głośno jeszcze zanim prace artystki pojawiły się w Galerii Pałacu Kultury Zagłębia. Jeden z dąbrowskich radnych uważał, że to „kolejna akcja w Dąbrowie Górniczej skierowana przeciw Kościołowi i PiS-owi”.

Dla mnie, dla osoby, która ożywiała tą przestrzeń najbardziej groteskowe było właśnie to, że narosły tak duże kontrowersje wokół wystawy, której jeszcze tak naprawdę nie było. Jak przygotowaliśmy memy, jak je zobaczyliśmy to zorientowaliśmy się, że one są tak naprawdę bardzo pozytywne i że każdy może tu zaleźć coś dla siebie. 

- mówi Maja Szwedzińska z Galerii Pałacu Kultury Zagłębia.

Sama Marta Frej nie do końca rozumie przedwczesną dyskusję na temat wystawy, która dopiero miała się odbyć.

Chcę by to co robię wzbudzało jakieś uczucia, mogą być również negatywne, ale to jednak uczucia, więc mnie by to odpowiadało pod jednym warunkiem, gdyby ta dyskusja dotyczyła wystawy, którą wcześniej obejrzano. To co stało się przed tą wystawą niestety wpisuje się w taki ostatnio coraz bardziej popularny nurt próby cenzury zdarzeń artystycznych, których jeszcze nie było, albo których jeszcze się nie widziało. Dla mnie jest to bardzo niebezpieczne.

- komentuje Marta Frej, malarka i ilustratorka.

Choć prace Marty Frej w różnych środowiskach mogą budzić bardzo skrajne emocje to pewnej jest, że jej twórczość świetnie wpisuje się we współczesne trendy.

Po pierwsze czasy są takie, że lubimy krótkie formy, a Marta Frej jest znakomitą obserwatorką życia. Jak sobie przypominam rysunki Gwidona Miklaszewskiego w Dzienniku Zachodnim to właściwie tylko czasy się zmieniły, a zasada, obserwacja życia, krótka puenta pozostała.

- wyjaśnia Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Marta Frej to artystka znana przede wszystkim z mediów społecznościowych. Malarka i ilustratorka ma jednak na swoim koncie wiele dużych przewiedzieć artystycznych,

Na żywo jest osobą bardzo ciekawą ponieważ ona współtworzy Stowarzyszenie Kulturopolis tworzące olbrzymie wystawy i projekty kulturalne w Częstochowie i nie tylko, właściwie w całym kraju. Jest osobą bardzo zaangażowaną i bardzo aktywną natomiast więcej osób nie zna jej z tego zakresu, tylko z tego co gdzieś tam o niej ktoś napisał.

- tłumaczy Maja Szwedzińska.

Sama artystka nie określa swoje sztuki mianem kontrowersyjnej, choć jak popodkreśla nawet Ci zaczepni artyści powinni móc wyrażać samych siebie.

 Stoję twardo na stanowisku, że nawet jeżeli mamy do czynienia z bardzo kontrowersyjną, bardzo zaczepną, bardzo ostrą sztuką to powinniśmy dać jej na to szanse i przyzwolenie, bo sztuka jest jedyną dziedziną w życiu gdzie możemy pozwolić sobie na więcej. Sztuka jest rodzajem laboratorium i jej zdaniem jest budzenie uczuć, badanie nas i trochę takie dotykanie granic, ustalanie tych granic i ich przekraczanie.

-stwierdza Marta Frej.

Z przesłaniem twórczości Marty Frej możemy się zgadzać lub mocno polemizować. Poprzez swoje memy częstochowska artystka wyraża samą siebie, ale przecież właśnie o to w sztuce chodzi.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress