Muzealna Akademia Seniora

2017-03-27

We wtorek, 21 marca odbyła kolejna Muzealna Akademia Seniora. Tym razem bohaterem spotkania stało się jajko…

Okazuje się, że symbolika jaja jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji, a techniki wielkanocnych zdobień przeróżne

Przybyli na spotkanie seniorzy z zainteresowaniem wysłuchali krótkiego wprowadzenia dotyczącego jednego z charakterystycznych elementów polskiej Wielkanocy a mianowicie jajka. Dobrawa Skonieczna-Gawlik przybliżyła uczestnikom jego symbolikę a także różnorodne zabiegi ludowe z użyciem poświęconych skorupek lub całych jaj, które praktykowane były dawniej na terenie pogranicza małopolsko-śląskiego. Potem zaprezentowano zdjęcia niezwykłych pisanek, kraszanek, drapanek i oklejanek oraz omówiono poszczególne techniki zdobnicze. Etnografka wspomniała również o naturalnych barwnikach stosowanych dawnej do barwienia skorupek jaj tj. kora dębu, czy owady zwane czerwcami.

Motywy florystyczne i… autoportret na pisance

Następnie seniorzy zasiedli do stołu na którym w koszyku piętrzyły się wydmuszki przystępując do zdobienia jaj metodą batikową, czyli za pomocą wosku oraz barwników. Skorupki jaj zostały przystrojone motywami kwiatków, łodyżek z „baziami”, kreseczek, kropek czy łezek, układających się w motywy geometryczno-roślinne. Na jednej ze skorupek powstał nawet autoportret.

Do usłyszenia w Polskim Radiu Katowice

Wtorkowe spotkanie seniorów było niezwykłe, nie tylko ze względu na warsztatową formułę zajęć ale również na gościa, który odwiedził tego dnia uczestników Muzealnej Akademii Seniora. W murach Muzeum Saturn pojawiła się redaktor Polskiego Radia Katowice pani Agnieszka Strzemińska, która rozmawiała z uczestnikami nie tylko o zdobieniu wielkanocnych jaj, ale również aktywności seniorów w Czeladzi. Relacji z tego spotkania można było wysłuchać na antenie Polskiego Radia Katowice.

Źródło: Muzeum Saturn

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress