Nowa forma bezpłatnej opieki medycznej dla Seniorów (wideo)

2017-03-08

Od kilku miesięcy Fundacja „Unia Bracka” w ramach pilotażowego projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego świadczy w Sosnowcu bezpłatną formę dziennej opieki dla osób starszych.

Pobyt w naszym ośrodku może być od 30 do 120 dni roboczych w zależności od stanu pacjenta i jego indywidualnych potrzeb. Tworzymy indywidualne plany terapii i zakładamy sobie cele, który podopieczny może w tym termie osiągnąć.

- mówi kierownik Zespołu Terapeutycznego, Joanna Sojka.

Docelowo opiekę w Dziennym Domu Opieki Medycznej pod Kasztanami może uzyskać w tym samym czasie maksymalnie 15 seniorów, którzy w ramach opieki korzystają tu m.in. z zajęć terapeutycznych.

Przede wszystkim artterapia, czyli taka terapia manualna, wykonujemy tutaj piękne obrazki, dzieła, podopieczni chętnie zabierają je do domów chwalą się bliskim. Oprócz tego jest ergoterapia czyli terapia przez pracę jak i również ludoterapia, która odbywa się przez gry i zabawy towarzyskie.

- wymienia Agnieszka Narodowiec, terapeuta zajęciowy.

Dodatkowo seniorzy znajdują się tu pod stała opieką lekarza geriatry, a ich stan zdrowia każdego dnia monitoruje pielęgniarka. Wszyscy podopieczni ośrodka uczestniczą również w zajęciach rehabilitacyjnych oraz spotkaniach z psychologiem.

Terapia skupia się na tym by podnieść sprawność psycho-intelektualną pacjentów, głównie w tych aspektach poznawczych jak myślenie, planowanie, postrzeganie pewnych problemów. To jest największy problem z uwagi na fakt, że większość naszych pacjentów to osoby z różnego rodzaju stopniem otępienia.

- tłumaczy Tomasz Jagła, psycholog.

Pacjentami dziennego domu mogą zostać osoby po 65 roku życia, które są bezpośrednio po hospitalizacji lub były hospitalizowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy w wyniku czego stały się niesamodzielne.

Wymagane jest skierowanie lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty, który wypisuje pacjenta ze szpitala, musi być jeszcze określona tzw. skala Bartel, w której pacjent starający się o przyjęcie uzyskuje od 40 do 65 punktów. Na podstawie tych dokumentów, zespół terapeutyczny dokonuje oceny i analizuje czy pacjent może być do nas przyjęty i czy spełnia warunki.

- komentuje Joanna Sojka.

Seniorzy korzystający ze świadczeń dziennego domu opieki są zadowoleni z prowadzonych tu terapii i zajęć. Jak zgodnie przyznają w tym miejscu czują się jak w domu.

Tle miłości co tutaj mamy to nie ma nigdzie, byłam już w rożnych szpitalach, ale żeby tak w całej Polsce było jak tu jest. Tu jest miłość do chorego, tu nikt nie mówi z nerwami, ja wiem, że my nieraz zapominamy się czy coś innego ale tu się przychodzi z radością.

- mówi Teresa Biela, podopieczna DDOM pod Kasztanami.

W całej Polsce ośrodków takich jak Sosnowicki Dzienny Dom Opieki Medycznej Pod Kasztanami jest tylko 54. Prowadzone tu zajęcia i terapie pomagają seniorom w powrocie do zdrowia i samodzielności.

Poprzez chociażby artterapię, muzykoterapie, czy ćwiczenia poznawcze, które staramy się tez łączyć  z ruchowymi jest znaczna poprawa w funkcjonowaniu osób, mamy tutaj osoby, które przyszły w nastroju depresyjnym, który jest objawem osiowym otępienia i już dużo lepiej funkcjonują.

- ocenia Tomasz Jagła.

W dobie starzejącego się społeczeństwa takie placówki będą coraz bardziej potrzebne, dlatego jeśli po dwóch latach ocena Dziennych Domów opieki będzie pozytywna program będzie kontynuowany.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress