XVI rocznica powstania Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin

2017-03-07

W pierwszą sobotę marca Bractwo Rycerskie Zamku Będzin świętowało swoje 16 urodziny. W tym szczególnym dla siebie dniu będzińscy rekonstruktorzy mogli liczyć na obecność przyjaciół oraz sympatyków.

Rzeczywiście działalność wieloletnia przede wszystkim związana z naszym zamkiem, miastem, pasja historyczna i rekonstrukcyjna. Mam nadzieję, że przysparzamy jakieś chwały i popularności może też troszeczkę naszemu miastu i że rozwijamy się z roku na rok.

-mówi Tomasz Konopka, dowódca Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

W uroczystościach tradycyjnie udział wzięły również władze Będzina. Wiceprezydent naszego miasta, Rafał Adamczyk w formie corocznego prezentu przekazał będzińskiemu bractwu miecz.

Zbroimy nasze bractwo rycerskie, nie ukrywam, że w przyszłym roku 660 rocznica obchodów nadania praw miejski Będzinowi. Myślę, że to jest dobra okazja do tego by nasze bractwo rycerskie było dobrze uzbrojone i dobrze broniło w przyszłym roku naszego zamku na wzgórzu.

- wyjaśnia Rafał Adamczyk, wiceprezydent Będzina.

W szeregach będzińskiego bractwa znajduje się wiele osób jego członkami są również znakomici rycerze zdobywających wysokie tytuły na krajowych i europejskich turniejach.

W zeszłym roku zostałem Mistrzem Polski i Wicemistrzem Europy w Mieczu Sportowym, następnie zostałem Wicemistrzem Polski o Srebrny Pas Grunwaldu, to było w lipcu, dzięki temu udało mi się zakwalifikować do czołowej dwunastki najlepszych walczących w Polsce.

- wymienia Mateusz Zajkowski, bojówka Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Rekonstrukcją zajmują się jednak prawdziwi pasjonaci, dla których bractwo jest bardzo ważnym elementem życia.

To już nawet wykracza poza hobby i pasje, to już jest właściwie sposób na życie, pokazują to takie trywialne przykłady kiedy ludzie najczęściej w związkach i są w bractwie rycerskim starają się kupić samochód to nie mówią, że ten mi się podoba bo mało pali tylko, że do tego samochodu zmieści się namiot i nim pojedziemy na Grunwald.

-komentuje Mariusz Pitek z Załogi Zamkowej Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Bitwa pod Grunwaldem to nie jedyne wydarzenie, w którym będzińscy rekonstruktorzy biorą udział. Jedną z najważniejszych walk w ciągu roku z całą pewnością jest dla nich Bitwa o Zamek w Będzinie.

Mogę już absolutnie oficjalnie i z całego serca zaprosić wszystkich mieszkańców Będzina i przyjezdnych, którzy odwiedzają nasz zamek na XIV Turniej Rycerski na zamku królewskim w Będzinie od 19-21 maja, oczywiście najważniejszy dzień to sobota 20 maja. W tym roku ta data zupełnie przypadkowo, ale to dobrze pokryła się z Międzynarodową Nocą Muzeów.

- zaprasza Tomasz Konopka.

Oznacza to, że oprócz Turnieju Rycerskiego wszyscy przybyli będą mieli niepowtarzaną okazję zwiedzić obiekty Muzeum Zagłębia w Będzinie pod osłoną nocy.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress