„Mat i Świat” bajka poruszająca trudne lecz istotne tematy (wideo)

2017-04-20

W dąbrowskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Popularni czytają”, tym razem gościem książnicy była Agnieszka Suchowierska autorka książki dla dzieci „Mat i Świat”.


Agnieszka Suchowierska nie bała się podjąć w swojej książce ważnych kwestii, takich jak bieda, praca dzieci w chińskich fabrykach, czy różnorodność religijna. Podczas spotkania z dąbrowskimi uczniami autorka postanowiła pokazać im kawałek świata i to jak wyglądają szkoły na całym świecie.

Pokazanie tego jak różni się edukacja w poszczególnych zakątkach świata miała skłonić dzieci do refleksji. Tak samo jak robi to książka „Mat i Świat”.

Nawet gdybym na tym spotkaniu nie powiedziała nic, tylko pokazała same zdjęcia to i tak jest to ogromna informacja. Zawsze każde spotkanie kończy się tym, że dzieci dochodzą do wniosku, że żyją w fantastycznym świecie.

- komentuje Agnieszka Suchowierska, autorka książki „Mat i Świat”.

Książka MAT i świat została uhonorowana Nagrodą Literacką Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY oraz wyróżniona w Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Sama autorka nie spodziewała się takiego sukcesu.

Jak zwykle piszę książkę to nie zastanawiam się nad jej losami, nie przeliczam tego na nic, po prostu piszę to co bym chciała powiedzieć. Ja myślałam sobie tak: ten temat sytuacja gospodarcza na świecie dla dziecka? A kto to zechce czytać? Ta nagroda i wyróżnienie były dla mnie ogromnym zaskoczeniem.  

-mówi autorka.

Dąbrowska biblioteka zaprasza już na kolejne spotkania z cyklu „Popularni czytają”.

W najbliższym czasie w ramach popularnego już projektu  „Popularni czytają” spotkamy się m.in. z Kazimierzem Szymeczko z Adamem Wajrakiem, Romą Ligocką. Będą spotkania nie tylko dla najmłodszych, ale również dla młodzieży ponadgimnazjalnej.

-mówi Marta Wiśniewska, specjalista ds. marketingu MBP w Dąbrowie Górniczej.

Oprócz tego specjalnie z myślą o najmłodszych w bibliotece wystartował cykl spotkań robotyki.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress