Dotacje na wymianę pieców w Zagłębiu (wideo)

2017-04-26

Tej zimy dużo mówiło się o smogu i fatalnej jakości powietrza. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy w dużej mierze są tzw. kopciuchy, czyli stare piece, w których można palić nie tylko węglem i drewnem, ale tak naprawdę wszystkim. By zachęcić mieszkańców do zmiany ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku, samorządy oferują systemy dopłat. Sprawdziliśmy jak wygląda to w kilku miastach Zagłębia Dąbrowskiego.

Miasto Czeladź prowadzi od kilkunastu lat dotację na modernizację do wymiany źródeł ciepła w przypadku likwidacji ogrzewania węglowego i założenia ogrzewania proekologicznego. W mieście Czeladź mamy dotację na wymianę na ogrzewanie gazowe, na biomasę, na ogrzewanie węglowe proekologiczne (1500 złotych) oraz na elektryczne i na zdalaczynne (1000 złotych). 

- mówi Rafał Derewecki,  pracownik Referatu Rozwoju Miasta UM Czeladź

Do wymiany pieców i kotłów zachęca również Sosnowiec. Wysokość dotacji uzależniona jest od rodzaju nowego ekologicznego systemu grzewczego.

Najmniej dofinansowanie są kotły na paliwo stałe, dotacja wynosi 80% kosztów zakupu sprzętu, ale nie więcej niż 4 tysiące złotych. Pozostałe rodzaje ogrzewań są to kotły gazowe, elektryczne, olejowe lub podłączenie do sieci ciepłowniczej, dotacja wynosi 80% kosztów zakupu sprzętu, nie więcej niż 8 tysięcy złotych.

- wyjaśnia Aleksandra Sierpińska, inspektor wydziału gospodarki komunalnej UM w Sosnowcu.

W Dąbrowie Górniczej program ograniczania niskiej emisji został przyjęty przez radnych 29 marca.

Zakłada on możliwość dotowania do wymiany źródeł ogrzewania i jeśli wymienia się piec węglowy na przyłączenie do sieci miejskiej lub na ekologiczne źródła takie jak pompy ciepła, czy kolektory słoneczne, a także ogrzewanie gazowe. Dotacja wynosi do 8 tysięcy złotych. W przypadku wymiany na kocioł piątej klasy dotacja wynosi do 5 tysięcy złotych.

- tłumaczy Wojciech Czyżewski, asystent prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich programów możecie uzyskać w odpowiednich magistratach. Jeśli mamy w swoim domu starego kopciucha warto już dziś pomyśleć o ekologicznym rozwiązaniu i skorzystać z oferowanych dotacji.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress