Barwny i pachnący weekend w Egzotarium (wideo)

2017-04-21

W sosnowieckim Egzotarium po raz kolejny królują storczyki. Te niezwykle piękne kwiaty jak co roku stały się motywem przewodni organizowanych od kilkunastu lat Dni Orchidei.

Storczyki to wyjątkowe kwiaty, które potrafią kwitnąć całymi miesiącami, a różnorodność ich kształtów i kolorów przyprawia o zawrót głowy. Na tegorocznych Dniach Orchidei pojawiło się wiele gatunków i hybryd storczyków, których nie znajdziemy w marketach.

Storczyki niewątpliwe cieszą nasze oko jeśli wiemy jak o nie dbać. Wszelkich porad dotyczących uprawy tych roślin udzielają wystawcy i członkowie Sosnowieckiego Koła Miłośników Orchidei.

Czasami gdy ludzie dostaną z jakiejś okazji kwitnącego storczyka doniczkowego nie bardzo wiedzą co mają z tym zrobić i przychodzą do nas, albo dzwonią jak mają sobie z tym poradzić. My zapraszamy i zachęcamy, służymy radą, nawet na wystawach bo temu one też służą, mają charakter edukacyjny.

- mówi Beata Biała, organizator Dni Orchidei, Sosnowieckie Koło Miłośników Orchidei.

Najczęstszym błędem jaki popełniamy przy pielęgnowaniu storczyków to nadmierna podlewanie.

Podlewamy za dużo, zostawiamy wodę na podstawkach, zostawiamy wodę w osłonkach przez co mokra kora powoduje gnicie korzeni, a kiedy one zgniją roślina zaczyna marnieć, liście zaczynają się marszczyć, może wtedy kwitnąć ponieważ ostatnim tchnieniem pragnie się rozmnożyć, ale po tym kwitnieniu roślina zwykle już zamiera.

- wyjaśnia Paweł Supernak z Sosnowieckiego Koła Miłośników Orchidei.

Podczas Dni Orchidei w Egzotarium pojawiają się jednak nie tylko storczyki, na stoiskach znajdziemy również rośliny egzotyczne. Nie zabrakło także aromatycznych ziół z sosnowieckiej firmy rodzinnej.

Wystawa będzie czynna do niedzieli w godzinach 10.00-18.00, cena biletu normalnego to 3 zł a ulgowego 2 zł.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress