Trwają konsultacje w sprawie metropolii

2017-04-25

Na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim trwają właśnie konsultacje w sprawie przyłączenia się do powstającej w województwie śląskim metropolii. Postanowiliśmy zebrać dla Was informacje o konsultacjach w poszczególnych miastach w jednym miejscu.

Metropolia może objąć 41 gmin: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Kobiór, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice.

W niektórych miastach Zagłębia Dąbrowskiego konsultacje zostały już zakończone, wśród nich jest Sosnowiec, w którym na temat przyłączenia się do metropolii mieszkańcy mogli się wypowiedzieć od 11 kwietnia do 24 kwietnia 2017 roku.

Kilka dni po Sosnowcu rozmowy z mieszkańcami rozpoczęły się w Dąbrowie Górniczej. W Dębowym mieście konsultacje są prowadzone od 13 kwietnia do 5 maja.

Swoje zdanie mieszkańcy mogą wyrazić elektronicznie – na stronie konsultacje.dabrowa-gornicza.pl, a także w sposób tradycyjny – w Urzędzie Miejskim, Pałacu Kultury Zagłębia oraz Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6a). 

- wyjaśnia magistrat.

W tym samym dniu co w Dąbrowie Górniczej konsultacje ruszył w Będzinie, mają one potrwać do 27 kwietnia więc to już ostatni dzwonek na wyrażenie swojej opinii.

W konsultacjach można wziąć udział:

  • elektronicznie: przesyłając skan wypełnionego formularza na adres: konsultacje@um.bedzin.pl
  • w formie tradycyjnej: za pomocą formularza papierowego, który można pobrać w Urzędzie Miejskim, Ośrodku Kultury, Muzeum Zagłębia, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Będzinie.Wypełnione formularze należy wrzucać do oznakowanych urn.

- czytamy na stronie UM w Będzinie.

Następnie o chęć przynależności do metropolii zostali zapytani mieszkańcy Czeladzi. Tam konsultacje wystartowały 14 kwietnia i potrwają do piątku 27 kwietnia. Swoje zdanie mieszkańcy Czeladzi mogą wyrazić wypełniając formularz konsultacyjny i składając go w odpowiednim punkcie (szczegóły w załączniku).

Komunikat Burmistrza Miasta Czeladź o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Miasta Czeladź do związku metropolitarnego

Jeśli nie jesteście jeszcze pewni czy warto zagłosować za przynależnością swojego miasta do metropolii to warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie www.gzm.org.pl w zakładce NOWA METROPOLIA znajdziecie tam podstawowe informacje o związku metropolitalnym i korzyściach z jego utworzenia.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress