Aktywni Seniorzy w Dąbrowie Górniczej

2017-05-11

„Kompetentna Rada Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza” to projekt, z którym wystąpiło dąbrowskie Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość” zarówno do członków Rady Seniorów, jak i do mieszkańców miasta powyżej 60 -tego roku życia. Jest on realizowany przez stowarzyszenie w okresie od 01.03.2017 roku do 31.12.2017 roku.

Głównym celem projektu jest zwiększenie skuteczności działania i wzrost znaczenia Rady Seniorów w procesie decyzyjnym oraz aktywizacja seniorów poprzez wzmocnienie ich uczestnictwa w partycypacyjnym modelu demokracji w mieście.

Projekt finansuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 ASOS.

Członkowie Rady Seniorów będą mieli możliwość wzięcia udziału w cyklu warsztatów obywatelskich i coachingowych, które przyczynią się do podwyższenia kompetencji radnych seniorów, rozwiną ich umiejętności społeczne, konsultacyjne i komunikacyjne, inicjowania wydarzeń, budowania zespołu, a także opiniowania aktów prawa miejscowego. Dzięki zajęciom warsztatowym z promocji i PR nabędą oni umiejętności skutecznego promowania i upowszechniania działalności Rady Seniorów oraz innych inicjatyw społecznych mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

W trakcie realizacji projektu dąbrowscy radni seniorzy odwiedzą wrocławską oraz sosnowiecką Radę Seniorów. Wizyty umożliwią nawiązanie nowych kontaktów pomiędzy seniorami, wymianę doświadczeń i transfer dobrych praktyk wypracowanych przez Rady.

Istotnym elementem Projektu „Kompetentna Rada Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza” jest również edukacja obywatelska osób powyżej 60-tego roku życia. Dlatego w ramach projektu odbędzie się także cykl wykładów dla ogółu seniorów na temat możliwości ich udziału w życiu społecznym i publicznym miasta, w procesach decyzyjnych, skutecznym rzecznictwie interesów, aktywnych konsultacjach, wdrażaniu dobrych praktyk sprawdzonych w innych miastach.

Powstaną również 3 Kawiarenki Obywatelskie, podczas których poruszane będą tematy istotne dla seniorów w mieście. Projekt „Kompetentna Rada Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza” zakończy impreza integracyjna dla seniorów – Uroczysta Ceremonia oraz Bal Seniora.

Wszystkie działania skierowane do seniorów będą odbywały się od maja do grudnia 2017 roku.

Informację nadesłał Kamil Kiernożycki, specjalista ds. promocji, rekrutacji i upowszechniania.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress