Dotacja dla Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej

2017-05-25

Bazylika Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej otrzyma z kasy miejskiej kolejne dofinansowanie na prace konserwatorskie. Radni zadecydowali, że na renowację świątyni przekazane zostanie 450 tys. złotych.

Fot: UM w Dąbrowie Górniczej

Cała ta kwota ma zostać przeznaczona na pilny remont wieży głównej.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono m.in., że jest ona w bardzo złym stanie, a miejscowe przemieszczenia, odstąpienia i pęknięcia wystroju ceramicznego i kamiennego oraz nadmierne wychylenie wieżyczki bocznej, południowo- zachodniej wieży głównej (której wysokość od podstawy wynosi 86 m), stwarzają zagrożenie dla ludzi.

- informuje UM w Dąbrowie Górniczej.

Na renowację bazyliki miasto przekazało już łącznie ( wraz z środkami przekazanymi w najnowszej uchwale) 1 mln 200 tys. zł. Zeszłoroczna dotacja wyniosła 250 tysięcy, w 2015 roku była to kwota dwukrotnie wyższa. Z przekazanych dotychczas funduszy dokonano konserwacji elewacji ceglanej i kamiennego detalu architektonicznego wieży bocznej południowej wraz ze ścianą łączącą z wieżą główną.

Dąbrowski „duży kościół” to ważne miejsce dla dąbrowian i mieszkańców całego Zagłębia. W jego ponad stuletnich dziejach zapisana jest spora część historii regionu. Współczesna bazylika wyrosła na kościele pw. św. Aleksandra, który dziś stanowi jej boczną kaplicę. Budowa trwała w latach 1898 – 1912. Poświęcił ją bp Augustyn Łosiński. W 1957r. prymas Stefan Wyszyński ogłosił Najświętszą Marię Pannę Anielską Patronką Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia. W 1968r. odbyła się uroczystość koronacji figury NMP Anielskiej, która w głównym ołtarzu znajduje się od 1904r. Dokonali tego prymas Stefan Wyszyński i metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II.

- dodaje magistrat.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress