Groźna szara strefa – kontrabanda na dąbrowskim targu

2017-05-31

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach przekazała dziś informację o przeprowadzonej kontroli na miejskich targowiskach, w trakcie których Służba Celno-Skarbowa ujawniła blisko 16 tys. sztuk nielegalnych papierosów, tytoń oraz butelki ze skażonym alkoholem.

Na targowisku w Dąbrowie Górniczej funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili i zabezpieczyli prawie 11 tys. sztuk papierosów, 16,5 kg tytoniu oraz 41 litrów alkoholu nieznanego pochodzenia, który po przeprowadzonym badaniu okazał się skażony.

Mundurowi wykonali tzw. próbę polową na obecność chlorków w alkoholu. Wynik badania okazał się pozytywny, a to oznacza, że sprzedawany wyrób spirytusowy został „wyprodukowany” ze skażonego alkoholu. Trefny towar oferował do sprzedaży na targowisku 66-letni mieszkaniec Będzina.

- przekazuje Grażyna Kmiecik, Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej, Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

Nielegalny towar przemycony zza wschodniej granicy będzinianin przechowywał w swoim mieszkaniu. Wartość zabezpieczonych towarów funkcjonariusze wycenili na blisko 23 tys. złotych.

Pozostały towar funkcjonariusze przechwycili na lokalnych bazarach w Sosnowcu, Katowicach oraz Mysłowicach.

Funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej zabezpieczyli jeszcze 4 tys. sztuk papierosów oznaczonych ukraińskimi i białoruskimi banderolami oraz 10 kg tytoniu bez oznaczeń. Towar został porzucony w chwili, gdy mundurowi pojawili się na targowiskach.

- dodaje Grażyna Kmiecik.

Szara strefa potrafi być niezwykle niebezpieczna dla życia i zdrowia osób kupujących nielegalnych wyrobów z niewiadomych źródeł. Lewe wyroby alkoholowe produkowane są z alkoholu technicznego, który znajduje się w rozpuszczalnikach oraz płynach przeciwoblodzeniowych zawierających szkodliwe substancje m.in. metanol, glikol oraz, będący efektem odkażania, chloroform.

Osoby, które decydują się na nabycie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych, nieposiadających znaków akcyzy, popełniają przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, co zagrożone jest karą grzywny lub nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat.

- tłumaczy Grażyna Kmiecik.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress