Pola Negri i jej sosnowiecka przygoda

2017-05-10

„Pola Negri i jej sosnowiecka przygoda” to tytuł wykładu przeprowadzonego przez dr Magdalenę Boczkowską w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt. „Biblioteka. Oczywiście!” objętego honorowym Patronatem Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

Adresatami wykładu, który odbył się w sali konferencyjnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej byli m.in. studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego. Będzińscy żacy mogli zapoznać się barwnym życiorysem Poli Negri, której prawdziwe nazwisko brzmiało Apolonia Chalupec.

Studentów szczególnie zainteresował bardzo ciekawy epizod z życia gwiazdy filmowej, związany ze stolicą Zagłębia Dąbrowskiego. Okazało się, że podczas podróży do Berlina na początku 1919 roku służba celna zatrzymała Polę Negri na stacji granicznej w Sosnowcu pod zarzutem przemytu jej pierwszego filmu pt. „Niewolnica zmysłów”. Całe to nieprzyjemne wydarzenie zaowocowało poznaniem młodego oficera hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego. Jeszcze w listopadzie tego samego roku para pobrała się. Ślub odbył się sosnowieckiej katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej.

Przez kilka miesięcy aktorka mieszkała u rodziny Dąmbskich w istniejącej do dziś kamienicy przy ul. Kołłątaja 6 (fakt ten przypomina tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie budynku). Małżeństwo trwało do roku 1922, a całą winę za rozpad związku aktorka przypisała mężowi. Po rozstaniu z hrabią Dąmbskim, Pola Negri wyjechała do Berlina, a później do Hollywood, gdzie rozwijała swoją karierę, stając się największą gwiazdą filmową lat 20. i 30. XIX wieku. Niestety, już nigdy nie powróciła do Sosnowca.

Źródło:UM w Będzinie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress