Solidarność z Praktiker Polska apeluje o pomoc do Warszawy

2017-05-12

Pracownicy Praktiker Polska nie otrzymali pensji za kwiecień a także wypowiedzeń i świadectw pracy, bez których nie mogą szukać nowego zatrudnienia. Zarząd firmy jakby zapadł się pod ziemię, dlatego zakładowa Solidarność zaapelowała do minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o interwencję w sprawie.

Zdaniem Solidarności sytuacja w firmie jest dramatyczna, pracownicy niewiedzą na czym stoją.

Żyjemy w ciągłej niepewności. Nie wiemy, czy w ogóle dostaniemy zaległe pensje. Nie możemy szukać nowej pracy. Sprawa dotyczy ponad 500 pracowników. W wielu przypadkach są to jedyni żywiciele rodzin, matki samotnie wychowujące dzieci.

– mówi Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Praktiker Polska.

Ostatnią deską ratunku wydaje się być interwencja resortu pracy, która umożliwiłaby szybsze wyjaśnienie napiętej sytuacji.

 Apelujemy do Pani Minister o objęcie specjalnym nadzorem przez podległe Pani instytucje sytuacji w Praktiker Polska. Zaangażowanie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej byłoby dla pracowników Praktiker Polska i ich rodzin gwarancją tego, że ich prawa będą respektowane oraz pozwoliłoby uniknąć eskalacji niepokojów społecznych w spółce.

– czytamy w piśmie skierowanym przez Solidarność z Praktiker Polska do minister Rafalskiej.

Problemy Praktiker Polska nie są nowością i trwają już od kilku miesięcy. Pod koniec roku 2016 spółka znalazła się w postępowaniu sanacyjnym. Rozpoczęto restrukturyzację, w wyniku której zamknięto część marketów.

W październiku zeszłego roku spółka Metro Properties, która jest właścicielem centrów M1, z powodu długów wypowiedziała Praktikerowi umowy najmu. W lutym 2017 roku powierzchnię handlową większości sklepów należących do sieci zajęli komornicy. Obecnie działalność prowadzi już tylko kilka marketów m.in. w Gdańsku, Grudziądzu i Nowym Sączu. W pozostałych placówkach pracownicy codziennie rano meldują się w pracy tylko po to, aby podpisać listę obecności.

14 kwietnia Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, X Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych umorzył postępowanie sanacyjne prowadzone wobec Praktiker Polska.

- czytamy na stronie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Zdaniem związkowców umorzenie postępowania sanacyjnego oznacza, że upadłość Praktikera to tylko kwestia czasu. Jak informuje Solidarność w ostatnim czasie siedzibę spółki przeniesiono z Warszawy do Dąbrowy Górniczej, jednak pod wskazanym w firmowych dokumentach adresem jest tylko skrzynka z nazwą firmy.

Nikt nie jest w stanie udzielić nam jakichkolwiek konkretnych informacji. 8 maja na nasz wniosek w firmie zjawili się inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Jednak im również nie udało się skontaktować z przedstawicielami zarządu. PIP będzie prowadzić dalsze czynności, ale to potrwa kolejne tygodnie.

– dodaje przewodniczący.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress