Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Psarach (wideo)

2017-06-22

Gmina Psary gościła na swoim terenie grupy folklorystyczne z Łotwy, Węgier i Rumunii. Zagraniczne zespoły przyjechały do Psar w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, który odbył się na stadionie Iskry Psary.

Myślę, że będzie to niezwykła atrakcja dla wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz osób przyjezdnych, żeby zapoznać się z kulturą, zwyczajami, tradycjami oraz muzyką tych krajów.

- komentuje Tomasz Sadłoń, wójt gminy Psary.

Po występach najmłodszych przyszedł czas na właściwą cześć festiwalu. Jako pierwsza przed mieszkańcami Psar zaprezentowała się grupa Parangul z Rumunii. Nazwa zespołu pochodzi od najwyższego szczytu Karpat.

Co będziemy mogli zobaczyć? To będą nasze tradycyjne tańce folklorystyczne pochodzące z różnych regionów. Co mogę więcej powiedzieć, wkładamy całe serce i całą duszę w to co robimy.

-mówi zespół Cserrego, z Varpaloty na Węgrzech.

Kolejny występ był ukłonem w stronę węgierskich tradycji ludowych. Folkową grupę taneczna z Węgier swoje umiejętności wielokrotnie prezentowała na zagranicznych scenach, m.in. we Włoszech, Finlandii czy Niemczech.

Nasza historia sięga wielu lat wstecz. Nasi Dziadkowie i rodzice również tańczyli w tym zespole, więc jest to wielopokoleniowa grupa taneczna. Uwielbiamy pielęgnować naszą folkową tradycję dlatego jesteśmy dziś tutaj.

- tłumaczy zespół Vermeles, z miasta Daugavpils na Łotwie.

Ostatnim z zagranicznych uczestników Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego będzie grupa z Łotwy, którą tworzą nauczyciele ze szkoły średniej.

Nasza grupa jest bardzo młoda stażem składa się z nauczycieli, którzy pracują w jednej szkole. Uznaliśmy, że śpiewanie w zespole folklorystycznym jest świetnym relaksem dla nas po ciężkiej pracy. Poza tym dzięki temu mieliśmy szansę przyjechać do Polski i wziąć udział w tak wspaniałym festiwalu folklorystycznym.

- wyjaśnia zespół Parangul z miasta Petrosani w Rumunii.

Na festiwalu wystąpi również zespół Mały Śląsk, który na przeglądach i festiwalach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, zdobył liczne wyróżnienia i nagrody.

Podczas pobytu w gminie Psary zespoły z Węgier, Rumunii i Łotwy miały okazję zapoznać się z gminą Psary oraz walorami turystycznymi województwa śląskiego.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress