Długi weekend na drogach

2017-06-16

Trwa długi weekend, w związku z tym na drogach możemy się spodziewać większej ilości policjantów, którzy będą sprawdzać: stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi.

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo na drogach w czasie długiego weekendu zależy przede wszystkim od rozwagi i umiejętności kierowców.

Podczas przedłużonego weekendu nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek będą czuwać policjanci ruchu drogowego. Już od środy na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

- informuje KMP w Dąbrowie Górniczej.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o bezpieczną i rozważną jazdę. Przestrzeganie przepisów drogowych, jazda z prędkością adekwatną do warunków panujących na drodze może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami lub tragedią.

Ponad to mundurowi przypominają o kilku prostych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

  • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.
  • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.
  • Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.
  • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress