Elektryczne autobusy w Sosnowcu

2017-06-13

Sosnowiecki PKM podpisał umowę na dostawę trzech autobusów bateryjnych. Pojazdy sprzeda miastu firma Solaris. Ponadto przed końcem czerwca tego roku pojedzie do Sosnowca ostatnia partia nowych Solarisów Urbino 12, które są częścią zamówienia na 24 nowe Solarisy Urbino 12 spełniające restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6.

 

Solarisy Urbino 12 electric to nowoczesne i niezawodne autobusy miejskie, które poruszają się po ulicach kilkudziesięciu europejskich miast. Do grona miast stawiających na pojazdy bateryjne dołączył także Sosnowiec.

Pojazdy te będą w pełni bezemisyjne, bardzo ciche, a dzięki temu zapewnią wysoki komfort jazdy zarówno podróżującym, jak i kierowcy. Trzy nowe Solarisy Urbino 12 electric będą pierwszymi autobusami elektrycznymi w Sosnowcu. Warto dodać, że autobusy te jeździć będą po ulicach miast Zagłębia oklejone hasłem „…czyste niebo nad Zagłębiem!”. Elektryczne Solarisy przyczynią się tym samym do obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie aglomeracji.

– podkreślał podczas podpisania umowy Marek Pikuła, prezes zarządu PKM Sosnowiec.

Liczba trzech elektrycznych autobusów które przyjadą do Sosnowca to ja zapowiada prezydent dopiero początek.

 Będziemy szukać środków na zakup kolejnych nowoczesnych autobusów. Wydaje się, że pójście w kierunku rozwiązań elektrycznych w transporcie to przyszłość. Jest to jeden z elementów, który pomoże nam w walce ze smogiem.

– powiedział prezydent.

Bateryjne pojazdy dla Sosnowca wyposażone zostaną w silnik centralny oraz osprzęt elektryczny polskiego producenta firmy .

Baterie o pojemności 200 kWh ładowane będą za pomocą złącza Plug-in ładowarkami dwuzakresowymi o mocy 80 kW i 40 kW. Autobusy przystosowane zostaną również do wyposażenia ich w przyszłości w ładowanie pantografowe, dzięki czemu baterie będą mogły zostać doładowane także podczas trasy w mieście.

– informował Zbigniew Palenica, członek zarządu Solaris Bus&Coach

Elektryczne Solarisy jako pierwsze w Sosnowcu wyposażone zostaną w specjalnie oznakowaną przestrzeń dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych.

Nowy Solaris Urbino 12 electric został nagrodzony tytułem “Bus of the Year 2017”. Do tej pory Solaris Bus & Coach sprzedał ponad 1500 pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny. Napędzane energią elektryczna Urbino oprócz Polski jeżdżą także w: Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Włoszech.

– dodał Palenica.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress