„Łapki na kierownicę” – ogólnopolska akcja policji

2017-06-16

„Łapki na kierownicę” pod tym takim hasłem zainaugurowana została nowa kampania policyjnej drogówki, mająca uświadamiać kierujących, jak duże zagrożenie niesie za sobą używanie telefonu trzymanego w ręku podczas kierowania pojazdem.

W całym kraju kampania będzie prowadzona do 25 czerwca. Używanie telefonu komórkowego może prowadzić do rozkojarzenia kierowcy, a tym samym do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi, niezachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, a w konsekwencji do wypadku, czy kolizji na drodze.

Śląscy policjanci w ubiegłym roku podjęli działania wobec ponad 7 tysięcy kierowców, którzy korzystali z telefonu w trakcie jazdy. W tym roku, to już ponad 3200 odnotowanych takich właśnie niewłaściwych zachowań za kierownicą. Policjanci mają świadomość faktu, że „czarna liczba” kierujących pozwalających sobie na rozmowę przez „komórkę” jest znacznie większa. Korzystanie z telefonu komórkowego jest wykroczeniem, za które grozi 200 złotych mandatu i 5 punktów karnych. Prowadzona akcja ma także przekonać pasażerów, by to właśnie oni wyręczali kierowców w odbieraniu telefonów w czasie jazdy.

- wyjaśnia Śląska Policja.

Partnerem akcji został popularny wśród kierowców komunikator Yanosik. Jeśli kierowca rozpoczynając jazdę uruchomi aplikację Yanosik, i w czasie jej trwania zadzwoni jego telefon, to pojawi się komunikat „Łapki na kierownicę” a następnie informacja „Nie teraz. Prowadzisz samochód!”.

Kierowcom, którzy w czasie prowadzonej kampanii pozwolą sobie na korzystanie z „komórki”, policjanci będą przekazywali ulotkę zawierającą informację, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą „telefon za kierownicą”. Nie da się negować stwierdzenia: „Telefon zajmuje ręce – rozmowa zajmuje umysł”. Dlatego też warto uświadomić kierowców, jak cienka linia dzieli często od tragedii na drodze.

- dodaje Komenda Wojewódzka.

Aby zobrazować skalę zagrożenia wywołanego czynnym korzystaniem z urządzenia mobilnego podczas jazdy, policjanci z Komendy Głównej postanowili posłużyć się liczbami.

Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie.

- czytamy.

Jak odległości wyglądają w przypadku osoby rozmawiającej przez telefon? Wydłużają się i to znacząco! Jak czytamy na stronie Komendy Głównej  całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress