Manifestacja w obronie Edwarda Gierka w Sosnowcu (wideo)

2017-06-19

Lewica zorganizowała manifestację związaną z trwającymi w Sosnowcu konsultacjami społecznymi w sprawie upamiętnienia Edwarda Gierka.

To jest pierwszy etap tej walki o Rondo Edwarda Gierka,  ja mam na tyle wyobraźni politycznej, że wiem, że on się dzisiaj nie skończy. Chcemy aby do władz miasta, do naszych kolegów radnych trafił wyraźny sygnał od mieszkańców Sosnowca.

- mówi Tomasz Niedziela, przewodniczący SLD w Sosnowcu.

Trwające w mieście konsultacje są związane z tzw. ustawą dekomunizacyjną, która nakłada na samorządy konieczność zmiany nazwy obiektów, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Dyskusja na temat niektórych patronów, w tym właśnie Edwarda Gierka, budzi wiele emocji.

Uważam, że takie postaci jak Edward Gierek, czy Ziętek powinny być postaciami, które powinny stać na pomnikach, a nie być z tych pomników zrzucane.

- komentuje Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zorganizowana manifestacja to nie jedyne działania jakie planuje sosnowiecka lewica by bronic Edwarda Gierka.

Do piątku wydamy około 50 tysięcy egzemplarzy gazety, którą specjalnie przygotowujemy, rozważamy również opcję manifestacji na rondzie Gierka, zobaczymy jak to będzie się układało też w Radzie Miasta. Graniczną datą to 2 września na początek bo wtedy Rada Miejska ma obowiązek zmienić nazwę ronda, następnie trzy miesiące ma wojewoda. 

- wyjaśnia Tomasz Niedziela.

Lewica liczy na to, że do tego czasu dyskusja na temat ronda Gierka zostanie zakończona, a o nazwie tego skrzyżowania zadecydują mieszkańcy miasta a nie urzędnicy.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress