Metropolia stała się faktem

2017-06-30

Premier Beata Szydło podpisała wczoraj rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego.  Oznacza to, że z dniem 1 lipca Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia stanie się faktem.

Fot: UM w Katowicach

Od wejścia w życie rozporządzenia, Marcin Krupa prezydent Katowic staje się pełnomocnikiem do spraw utworzenia związku metropolitalnego i wykonuje zadania oraz kompetencje organów związku (zgromadzenia – do pierwszej sesji zgromadzenia i zarządu – do dnia wyboru zarządu związku).

Pewien etap prac się zakończył – bo powołanie metropolii jest bazą do dalszych działań. Ale już teraz pracujemy nad tym, by od pierwszych dni prace ruszyły pełną parą, by dobrze wykorzystać każdy tydzień.  Trzeba powołać zarząd, ustanowić statut metropolii – to kluczowe zadania na najbliższe tygodnie.

 – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic i pełnomocnik ds. utworzenia związku metropolitarnego.

Zdaniem prezydent Zabrza i przewodniczącej GZM Małgorzaty Mańki-Szulik utworzenie metropolii to historyczny moment w skali całego kraju.

 Wspólne działanie gmin w strukturach metropolitalnych powinno przynosić wielostronne korzyści i jestem przekonana, że właśnie tak będzie w pierwszej w kraju metropolii. Gmina przystępująca do związku metropolitalnego wnosi do niego swój potencjał, swoją specyfikę, szczególny charakter. Wszystko to stanowi zasób, który zasili metropolię. Metropolia zaś, korzystając z zasobów i możliwości wszystkich gmin, w oparciu o wizje, plany i strategie, jest w stanie zagwarantować harmonijny rozwój całości. To metropolia będzie realizować zadania nieosiągalne finansowo i organizacyjnie dla pojedynczych miast. Współpraca przy budowaniu metropolii to także umiejętność dostrzegania dobrych praktyk na poziomie lokalnym. Jeśli jakaś gmina ma np. dobrze funkcjonujące rozwiązania w dziedzinie ekologii, gospodarki odpadami, transportu, kultury, czy jakiejkolwiek innej dziedziny życia społecznego, to należy je zidentyfikować i sprawdzić, czy nie są to doświadczenia, z których może skorzystać cała metropolia.

 mówiła prezydent Zabrza.

Podobnego zdania byli wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba oraz poseł Wojciech Szarama.

Być może 2017 rok będzie wpisany kiedyś do podręczników historii jako przełomowy dla życia gospodarczego i społecznego w woj. śląskim. Przed nami ogrom pracy, który będzie prowadził Marcin Krupa, prezydent Katowic. Chcemy, by pierwsze zgromadzenie odbyło się pod koniec sierpnia. Powinniśmy wtedy przyjąć statut oraz wybrać zarząd metropolii.

- mówił Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic..

Od samego początku zaczyna się ciężka praca. Te wakacje będą krótkie dla wszystkich zaangażowanych w tworzenie metropolii. Mam nadzieję, że współpracując wspólnie z samorządami wypracujemy spójny pogląd jak powinien funkcjonować zarząd metropolii i dokonamy wyboru osób, które będą mogły realizować te plany.

 – dodał poseł Wojciech Szarama.

Realizację swoich działań związek rozpoczyna 1 stycznia 2018 roku.​​

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress