Niezawodny nos Chelsea wywąchał kontrabandę na parkingu (audio)

2017-06-09

Blisko 500 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy ujawnili w samochodzie dostawczym mundurowi ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Papierosową kontrabandę na parkingu w Będzinie wywąchała labradorka Chelsea.

Do ujawnienia doszło na jednym z parkingów w Będzinie podczas rutynowych działań służby celno-skarbowej. Uwagę funkcjonariuszy zwrócił dostawczy samochód. Mundurowi podejrzewali, że tam może być kontrabanda akcyzowa. Tego dnia w działaniach kontrolnych funkcjonariuszom towarzyszyła labradorka Chelsea, wyszkolona do wykrywania wyrobów tytoniowych. I tym razem czujny nos służbowego psa nie zawiódł. Chelsea natychmiast skierowała się do podejrzanego auta, wskazując jednoznacznie, że wyczuła tam wyroby tytoniowe.

 - mówi Grażyna Kmiecik, Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

W samochodzie znaleziono blisko 500 tys. sztuk papierosów znanej marki. Papierosy nie były oznaczone polskimi banderolami. Według szacunków mundurowych przechwycony towar wart był blisko 350 tys. złotych,  Skarb Państwa stracił 540 tys. złotych tytułem niezapłaconych podatków.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwoli na ustalenie organizatorów nielegalnego procederu. Sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Mundurowi podejrzewają, że papierosy miały zostać wprowadzone do nielegalnego obrotu po konkurencyjnych cenach na terenie Śląska i Zagłębia. Dochód z przestępczej działalności miał trafić bezpośrednio do kieszeni osób uczestniczących w tym procederze.

- dodaje Grażyna Kmiecik.

Jak podkreśla Administracja Skarbowa w Katowicach konsekwencje oszustw podatkowych ponoszą wszyscy obywatele. W ich następstwie zmniejsza się pula środków przeznaczonych na państwową służbę zdrowia, edukację, kulturę i wiele innych usług.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress