Ogród polisensoryczny w Sosnowcu gotowy!

2017-06-23

Zakończył się kolejny etap budowy ogrodu polisensorycznego w Parku Harcerskim przy ulicy Ostrogórskiej. Założenie przyświecający powstaniu tego magicznego miejsca było stworzenie spójnego systemu edukacji, opieki, wsparcia i rehabilitacji dla osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami w integracji ze środowiskiem.

Zakończyliśmy trzeci etap budowy w czasie którego powstał sad owocowy, pergola, rozarium, siłownia, 12-metrowa altana oraz park psiej aktywności. W ogrodzie są także umieszczone przestrzenie aktywizacji, rehabilitacji i zabawy dla dzieci młodszych, starszych oraz siłownia dla seniorów, która cieszy się wielkim zainteresowaniem.

– opisuje Iwona Durek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 4.

W ogrodzie znalazł się sad owocowy oraz park psiej aktywności będący kołem do bezpiecznego pobytu psa każdej wielkości i rasy. Dodatkowo w parku powstało miejsce do treningu coraz popularniejszego sportu jakim jest Rally-o.

12-metrowa altana już cieszy oczy pięknymi odmianami róż. Na terenie ogrodu pasą się konie, bezpieczna ogrodzona przestrzeń zapewnia nam spokój. Powstało nowoczesne oświetlenie.

- przekazuje UM w Sosnowcu.

Ogród działa według określonego rytmu dnia: rano bawią się w nim uczniowie okolicznych szkół i przedszkoli, a po południu tłumnie przybywają mieszkańcy miasta.

To już kolejny etap budowy ogrodu polisensorycznego, w pierwszym etapie prac powstał plac zabaw dla maluchów, natomiast w drugim zbudowano m.in. wieżę linową, koło szumiących traw oraz tzw. ścieżki utrudnień, na których dzieci poruszające się na wózkach, mogą ćwiczyć jazdę i trenować mięśnie rąk, a społecznicy z Klubu Gaja posadzili intensywnie pachnące rośliny, m.in. wiśnie japońskie Amanogawa i głóg porzeczkowy, które utworzyły „węchowisko”, stymulujące u niepełnosprawnych zmysł węchu. Na terenie ogrodu jest też padok dla koni. Nad wszystkim góruje wielka konewka, która jest magazynem na sprzęt ogrodniczy.

 Liczę, że ostatnim akcentem ogrodu będzie budowa domków Hobbitów lub skrzatów, które będą pracowniami lub pomieszczeniami do kolejnych rodzajów terapii.

– kończy dyrektor Durek.

Budowa ogrodu kosztowała ponad 3 mln zł.

Budowa tego ogrodu to w dużej mierze zasługa Iwony Durek pani dyrektor ZSS nr 4. Włożyła w ten projekt masę energii i zaangażowania za co jej serdecznie dziękuję. To piękne miejsce jakiego zazdroszczą nam inne miasta. Ogród jest ogrodzony ale dostępny dla wszystkich mieszkańców. Zadbaliśmy także o to był objęty monitoringiem.

– wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress