Porozumienie płacowe w Tauron Polska Energia

2017-06-30

Pracownicy Grupy Tauron Polska Energia otrzymają jednorazowe premie w 2017 oraz 2018 roku oraz podwyżki płac zasadniczych w 2019 roku – to zapisy ramowego porozumienia płacowego podpisanego przez zarząd Grupy Tauron Polska Energia oraz prezydium działającej w Grupie Rady Społecznej.

O wysokości premii w poszczególnych spółkach zadecydują związki zawodowe wraz z przedstawicielami zarządów tych spółek.

Pracownicy mogą mieć poczucie stabilizacji i pewność, że w tym roku oraz w ciągu najbliższych dwóch lat otrzymają dodatkowe środki.

– mówi Waldemar Sopata, przewodniczący Rady Społecznej w Grupie Tauron.

Na mocy podpisanego porozumienia  premia za 2017 rok zostanie wypłacona najpóźniej 31 sierpnia. Jednorazową premię pracownicy Grupy Tauron PE otrzymają także w przyszłym roku, natomiast w IV kwartale 2018 roku rozpoczną się negocjacje dotyczące wzrostu płac zasadniczych w 2019 roku.

Rozmowy z władzami firmy były prowadzone od kilku miesięcy. Jak zaznaczają związkowcy negocjacje nie należały do najłatwiejszych.

Obie strony nie są do końca zadowolone, co świadczy o tym, że negocjacje były bardzo trudne. Plany rzeczowo-finansowe na ten rok nie zakładały żadnych regulacji płacowych. Środki na premie udało się wypracować poprzez wprowadzenie w poszczególnych spółkach programów poprawy efektywności.

– mówi Waldemar Sopata.

Tauron Polska Energia jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Grupa zajmuje się m.in. wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. W jej skład wchodzi 7 spółek zatrudniających łącznie ponad 24 tys. osób.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress