„Ptaszarnia z ulicy Teatralnej” – 120 lat sosnowieckiej sceny (wideo)

2017-06-14

6 lutego 1897 roku swoja działalność rozpoczął Teatr Zagłębia. I 120-letnia historia sosnowieckiego teatru stała się przedmiotem wyjątkowej wystawy w Pałacu Schoena, na której znajdziemy m.in cenne materiały archiwalne.

W styczniu 1939 roku część teatru spaliła się a wraz z tym wszystkie archiwa, dokumenty, plakaty, wszystkie zdjęcia które istniały po prostu zniknęły. Potem zawierucha wojenna spowodowała to, że te dobra nasze zostały prawdopodobnie rozkradzione. Udało się natomiast dyrektorowi muzeum Pawłowi Duszy i jego pracownikom odnaleźć takie stare plakaty, stare dokumenty. Najstarszy jest chyba z 1902 roku.

- komentuje Zbigniew Leraczyk, dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Wystawa prezentuje liczne pamiątki związane z najstarszymi dziejami Teatru Zagłębia oraz ukazuje dorobek artystyczny tej instytucji.

Przede wszystkim można zobaczyć rożnego rodzaju fotografie z przedstawień teatralnych z początku  XX wieku aż do lat 80, współcześnie również. Wystawa ta ma też taki charakter multimedialny i artystyczny. Można też zasiąść tutaj na sali teatralnej i obejrzeć jedno z ważniejszych wystawień, które otrzymało wyróżnienia również na niwie ogólnopolskiej.

- wyjaśnia Anna Makarska z Działu Historii Muzeum w Sosnowcu, kuratorka wystawy.

Wystawę „Ptaszarnia z ulicy Teatralnej” w Pałacu Schoena możemy oglądać do 13 sierpnia. To znakomita okazja by przyjrzeć się z bliska temu jak przez ponad stulecie rozwijała się sosnowiecka scena.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress