Sławków na wojnie z „dzikimi” wysypiskami (wideo)

2017-06-19

Urząd Miasta oraz Straż Miejska w Sławkowie mogą pochwalić się nie lada sukcesem. Dzięki działaniom, powołanego niedawno, ekopatrolu udało się zlikwidować kilka dzikich wysypisk śmieci oraz podjąć działania prewencyjne przed tworzeniem kolejnych składowisk odpadów.

Powołany kilka miesięcy temu, przez burmistrza miasta, ekopatrol zajmuje się egzekwowaniem przepisów dotyczących odpadów oraz działaniami w zakresie ochrony środowiska i zwierząt na terenie miasta Sławkowa.

Jest to specjalna grupa, która składa się z pracowników straży miejskiej jak i też pracowników referatu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W związku z tym, że wokół ochrony środowiska jest wiele problemów stwierdziliśmy, że ten ekopatrol będzie mógł reagować w rożnych sytuacjach, żeby interwencje w tym zakresie były szybko podejmowane. To nie tylko nielegalne wysypiska odpadów, ale też kwestia nielegalnego zrzutu ścieków czy innych zagrożeń środowiskowych.

-mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Na osoby, które wyrzucają śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych mogą zostać nałożone kary finansowe nawet do 5000 zł, a właściciele gruntu, na którym znajduje się dzikie wysypisko oprócz zapłacenia kary mogą zostać zobowiązani do uprzątnięcia posesji. W ramach akcji prowadzony jest również monitoring różnych części miasta przy użyciu specjalnych fotopułapek.

[Fotopułapka] działa tak, iż wysyła co 5 sekund zdjęcie. Jest oczywiście na ruch. Powiadamia nas na służbową komórkę interwencyjną Straży Miejskiej oraz komendanta.

- informuje insp. Mariusz Kaczmarczyk ze Straży Miejskiej w Sławkowie.

Czynności podjęte przez sławkowski patrol ekologiczny już przynoszą wymierne efekty. Dzięki fotopułapkom oraz informacjom od mieszańców możliwe było zlikwidowanie i uprzątnięcie trzech nielegalnych wysypisk oraz ukaranie osób odpowiedzialnych za ich powstanie.

Usunęliśmy w sumie już 3 duże składowiska odpadów. Dwa, z którymi gmina borykała się przez kilku lat. Jedno, zaledwie w trzy dni od dnia zdeponowania odpadów ustaliliśmy sprawcę, który na swój koszt usunął te odpady. Oczywiście został także ukarany mandatem karnym, ponieważ składował je w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym.

- zaznacza Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej urzędu miasta.

Jak mówi Maksym Pięta sprawcy często sami zastawiają na siebie pułapkę, wśród śmieci pozostawiając swoje dane osobowe lub adresy.

Cała akcja spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez mieszkańców, którzy również mogą aktywnie uczestniczyć w działaniach patrolu.

Myśleliśmy, że (niestety) nie będziemy mile widziani ale pozytywnie się zaskakujemy. Bardzo dużo telefonów, bardzo dużo pracy w ostatnim czasie – są to zgłoszenia i anonimowe jak i zgłoszenia personalne, stricte od mieszkańców.

- dodaje Maksym Pięta.

Urząd miasta organizuje dla mieszkańców również szereg akcji edukacyjnych poszerzających świadomość ekologiczną.

Autor: Mateusz Pniewski.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress