Sosnowiecki panteon, czyli nowy sposób na promocję miasta

2017-06-01

Sosnowiec postanowił sięgnąć po znane w mieście postacie i dzięki nim promować swoją małą ojczyznę. W tym celu został stworzony sosnowiecki panteon w skład którego wchodzą: Pola Negri, Jan Kiepura, Włodzimierz Mazur i …tyranozaur Zuzia.

Fot: UM w Sosnowcu

Promocja miasta połączona z uczczeniem światowych sław związanych z miastem jest bezpośrednio związana ze 115-leciem Sosnowca.

Sosnowiec wychował wiele postaci kultowych dla swoich czasów. Był i jest miastem, gdzie goszczą światowej sławy gwiazdy, które częstokroć się w nim zakochały. Dlaczego więc nie pokazać ich światu i stworzyć swego rodzaju panteonu, a jednocześnie połączyć dziedziny, dla których się zasłużyły?

- wyjaśnia magistrat.

Ilustracje wielkiej czwórki, która otwiera niejako sosnowiecki panteon stworzyły znane w naszym regionie Zagłębiarki. Jesteście ciekawi efektu finalnego? Postacie wraz z krótkimi opisami dostępne są poniżej.

1_kulturalny_janek

Kulturalny Janek – jest symbolem wydarzeń kulturalnych w Sosnowcu. Legendarny tenor, który rozsławił miasto w świecie, urodził się w 1902 roku, a więc wtedy, gdy miasto otrzymało prawa miejskie. Mimo, iż zrobił ogromną karierę, nigdy nie zapominał o swojej małej ojczyźnie i zawsze powtarzał, że jest „chłopakiem z Sosnowca”.

 2_rozrywkowa_pola

Rozrywkowa Pola – patronuje wydarzeniom rozrywkowym i intensywnemu miejskiemu życiu, a jest wzorowana na Poli Negri. Przedwojenna aktorka, wychodząc za mąż za hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego, komendanta granicznego posterunku w Sosnowcu, związała się z miastem zaledwie na kilka lat. Jednak już na zawsze weszła do panteonu sosnowieckich sław.

 3_sportowy_wlodek

Sportowy Włodek – kojarzony przede wszystkim ze sportem. Inspiracją był Włodzimierz Mazur, napastnik, piłkarz Zagłębia Sosnowiec, reprezentant Polski. Włodzimierz Mazur słynął nie tylko z celności i siły, ale również wierności przyjaciołom i chęci niesienia pomocy.

 4_wesola_zuzia

Wesoła Zuzia – zachęca dzieci do radosnej zabawy i odkrywania świata. Kreatywny, twórczy charakter atrakcji dla najmłodszych mieszkańców podkreślony został atrybutem (kredką), który dinozaur trzyma w łapce. Zuzia jest wzorowana na ponad 6-metrowym tyranozaurze, który stoi przy budynku Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Już w trakcie Tygodnia Dziecka najmłodsi mieszkańcy odsłonili jajo, z którego wykluje się Zuzia.

Postacie sosnowieckiego panteonu będą widoczne w całym mieście – na nowych gadżetach, plakatach, bilbordach i przy okazji miejskich wydarzeń.

Chcemy, aby mieszkańcy również się z nimi utożsamiali, a także poznali historię Sosnowca. To również okazja, aby poznać wydarzenia, których na terenie miasta jest coraz więcej. Każda z postaci od razu uświadomi mieszkańcom, jakiego rodzaju jest to wydarzenie. Sosnowiecki panteon będzie rozwijany, bo kandydatur jest jeszcze kilkanaście.

- tłumaczy magistrat.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress